Po południu czy popołudniu? Dlaczego ciągle widzimy błędy w tym powszechnie stosowanym wyrażeniu?
Istnieją takie wyrażenia, których używamy codziennie, ale bywa, że zapisujemy je niepoprawnie. Różne formy uznajemy za prawidłowe, ale do końca nie jesteśmy pewni, jak powinny wyglądać. Tak jest też w tym przypadku. Rozprawmy się z popołudniem i po południu. Jak więc zapisać poprawnie: po południu czy popołudniu?

Po południu czy popołudniu? Różnice i podobieństwa
Po południu to określenie pory dnia po godzinie 12:00. Od tej konstrukcji pochodzi rzeczownik: popołudnie. Popołudnie to zatem cała pora dnia od południa do wieczora. Jest więc różnica (ortograficzna), czy mówimy o tym, co po południu, popołudniem, czy w porze popołudniowej.
Po południu czy popołudniu? Poprawny zapis
Po południu piszemy oddzielnie – tak jak przed południem. Popołudnie to jeden wyraz i zupełnie bezzasadne byłoby rozdzielenie go na części. Wydaje się, że właśnie po to powstał – żeby ułatwić nam mówienie o popołudniu, o tym, co robimy popołudniem i że coś może być popołudniowe. Formy popołudniu i po południe są niepoprawne.
Popołudniu czy po południu? Już wszystko jasne!
Kawa pita po południu jest popołudniowa. Możemy też powiedzieć, że pijemy ją po południu, popołudniem albo popołudniami. W zasadzie tych określeń możemy używać zamiennie, musimy tylko pamiętać o różnej pisowni.
Po południu i popołudnie? Przykłady w literaturze
Kolejarz Filipek miał daleko do pracy. Mieszkał na Woli, dojeżdżał do parowozowni na Pradze. Dwa razy dziennie przecinał miasto. Rano i po południu albo po południu i późnym wieczorem.
Andrzej Szczypiorski, Początek
Czekała całe popołudnie. Upięła włosy i patrzyła na siebie w lustrze.
Olga Tokarczuk, Prawiek i inne czasy
Przyjrzyjcie się innym tekstom dotyczącym pisowni łącznej i rozłącznej popularnych wyrażeń, np. Na pewno czy napewno, w ogóle czy wogóle? Rozwiązujemy zagwozdkę językową, Po prostu czy poprostu? Jak to zapisać?
? Zainteresuje Cię również: