fbpx

Po południu czy popołudniu? Dlaczego ciągle widzimy błędy w tym powszechnie stosowanym wyrażeniu?

Istnieją takie wyrażenia, których używamy codziennie, ale bywa, że zapisujemy je niepoprawnie. Różne formy uznajemy za prawidłowe, ale do końca nie jesteśmy pewni, jak powinny wyglądać. Tak jest też w tym przypadku. Rozprawmy się z popołudniem i po południu.

Po południu czy popołudniu? Odpowiadamy, która forma jest poprawna

Po południu czy popołudniu? Różnice i podobieństwa

Po południu to określenie pory dnia po godzinie 12:00. Od tej konstrukcji pochodzi rzeczownik: popołudnie. Popołudnie to zatem cała pora dnia od południa do wieczora. Jest więc różnica (ortograficzna), czy mówimy o tym, co po południu, popołudniem, czy w porze popołudniowej.

Sklep Nadwyraz.com

Poprawny zapis

Po południu piszemy oddzielnie – tak jak przed południem. Popołudnie to jeden wyraz i zupełnie bezzasadne byłoby rozdzielenie go na części. Wydaje się, że właśnie po to powstał – żeby ułatwić nam mówienie o popołudniu, o tym, co robimy popołudniem i że coś może być popołudniowe.

Zatem kawa pita po południu jest popołudniowa. Możemy też powiedzieć, że pijemy ją po południu, popołudniem albo popołudniami. W zasadzie tych określeń możemy używać zamiennie, musimy tylko pamiętać o różnej pisowni.

Sklep Nadwyraz.com

Przyjrzyjcie się innym tekstom dotyczącym pisowni łącznej i rozłącznej popularnych wyrażeń, np. Na pewno czy napewno, w ogóle czy wogóle? Rozwiązujemy zagwozdkę językową, Po prostu czy poprostu? Jak to zapisać?

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Kulturoznawczyni i copywriterka z zamiłowaniem do nauki o języku. Zamieniła pracę dokumentalistki na etat w agencji reklamowej. Po godzinach czyta książki psychologiczne, testuje zdrowe przepisy i szydełkuje.

X