fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Prosiłbym czy prosił bym? Łącznie czy rozłącznie? Która forma jest poprawna?

Prośba to uprzejme zwrócenie się do drugiej osoby w celu wyjednania czegoś. Tak brzmi słownikowa definicja. Prośbę stosujemy wtedy, gdy sami nie umiemy sobie z czymś poradzić. Dobrze jest mieć kogoś, do kogo możemy zwrócić się z prośbą. Ale, jak wtedy to zapisać? Prosiłbym czy prosił bym? Odpowiedź poniżej.

Prosiłbym czy prosił bym? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma łączna: prosiłbym.

Prosiłbym czy prosił bym? Jak to zapisać? Poprawna forma

Słowo prosiłbym należy zapisywać łącznie. Jest ono połączeniem osobowej formy czasownika prosić z przyrostkiem -bym, odpowiadającym za wyrażenie przypuszczenia, a także za złagodzenie brzmienia poszczególnych słów. Zgodnie z zasadami, które obowiązują w języku polskim, cząstki: -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście, piszemy razem z osobowymi formami czasowników.

Prosiłbym to inaczej proszę lub poproszę. Może występować jako forma przypuszczenia, domniemania jakiegoś działania. Używamy go w sytuacji, w której jedna osoba zwraca się do drugiej o wsparcie, poradę, pomoc.

Końcówka  -bym sugeruje, że ten czasownik jest wykorzystywany wyłącznie przez mężczyzn w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Kobiety powiedzą prosiłabym.

Sklep Nadwyraz.com

Prosiłbym czy prosił bym? Przykłady zdań

  • Nie prosiłbym o pomoc w tej sprawie, gdybym sam potrafił ja rozwiązać.
  • Prosiłbym, żebyś od razu po szkole przyszła do domu.
  • Prosiłbym byście na następna lekcję przygotowały referat.
  • Podczas pisania sprawdzianu, prosiłbym was o spokój.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X