fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zresztą czy z resztą – razem czy osobno?

Z pewnością nieraz głowiliście się nad tym, jak to zapisać – zresztą czy z resztą? W języku polskim rzeczownik reszta możemy znaleźć w wielu wyrażeniach, z których część piszemy łącznie (jak wreszcie, nareszcie), a część rozdzielnie (wyrażenia przyimkowe: bez reszty, do reszty). Gdzie klasyfikuje się bohater tego artykułu? Wyjaśniamy.

Zresztą czy z resztą poprawna forma pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykłady Polszczyzna.pl

Zresztą czy z resztą?

We współczesnej polszczyźnie dopuszczalne są obie formy, jednak nie oznacza to, że możemy stosować je zamiennie.

Zresztą czy z resztą? To zależy od kontekstu!

Wybór konkretnej formy zależy od tego, jak traktujemy wyrażenie.

1 Pisownia łączna

Nie mam ochoty nigdzie jechać na wakacje, zresztą i tak wciąż trwa pandemia.
Uwielbiam ten numer, zresztą cała ich ostatnia płyta jest świetna.
Chyba nie wyjdę nigdzie w weekend, zresztą i tak ma być brzydka pogoda.

Tutaj zresztą pełni funkcję partykuły, która wprowadza zdanie uzupełniające naszą wcześniejszą wypowiedź o nową informację. Stanowi synonim takich wyrażeń, jak:
poza tym, co więcej, swoją drogą. W takiej sytuacji wybieramy pisownię łączną i – co ważne – stawiamy przed zresztą przecinek!

2 Pisownia rozdzielna

Co zamierzasz zrobić z resztą tej polewy?
Jeszcze nie zdecydowaliśmy, co zrobimy z resztą naszego majątku.
Po ślubie, wraz z resztą gości, przenieśliśmy się do sali weselnej.

W tych przykładach obowiązuje pisownia rozdzielna, ponieważ wyrażenie przyimkowe z resztą traktowane jest tutaj dosłownie, jako reszta czegoś z czegoś. Warto pamiętać, że większość wyrażeń przyimkowych, czyli konstrukcji łączących przyimek z innymi częściami mowy (takimi jak: rzeczownik, liczebnik, zaimek czy przysłówek), zapisujemy oddzielnie.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Zresztą czy z resztą? Już wszystko jasne!

Proste, prawda? Czasami polszczyzna bywa dla nas łaskawa i daje nam kilka możliwości, jednak wciąż musimy używać ich z głową, ponieważ nierzadko okazuje się, że to samo wyrażenie zapisane w inny sposób jest stosowane w innym kontekście, co tworzy subtelną, acz znaczącą różnicę. To jest właśnie całe piękno języka. Jesteśmy przekonani, że po lekturze nie będziecie już mieć problemów z pisownią tych wyrażeń. Wystarczy, że dokonacie analizy kontekstu, w jakim chcecie zresztą czy z resztą użyć. Życzymy Wam owocnego i bezbłędnego pisania!

?

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.