fbpx

Niepowiem czy nie powiem? Która forma jest poprawna?

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Niepowiem czy nie powiem? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Niepowiem czy nie powiem? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma nie powiem.
Sklep Nadwyraz.com

Niepowiem czy nie powiem? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Niepowiem czy nie powiem?

Poprawną formą wyrażenia nie powiem jest oczywiście ta z pisownią rozdzielną.

Zwrot nie powiem składa się z partykuły przeczącej nie oraz czasownika powiem, który jest formą pierwszej osoby liczby pojedynczej w czasie przyszłym.

Pisownia rozdzielna wynika z reguły gramatycznej mówiącej o tym, że partykułę przeczącą nie zawsze piszemy rozdzielnie od czasowników.

Gdy używamy zwrotu nie powiem, informujemy w ten sposób o tym, że nie wyrazimy czegoś słowami, nie oznajmimy tego w jakikolwiek czytelny sposób.

Niepowiem czy nie powiem? Przykłady zdań

  • Możesz mi zaufać. Nikomu o tym nie powiem.
  • Nie powiem Ci, jaki kupiła dla Ciebie prezent, bo ona chce żeby to była niespodzianka.
  • Nic nie wiem na ten temat, więc nic nie powiem.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X