Kolaż – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady
Być może niektórzy pomyśleli, że w tytule, w słowie kolaż, wkradł się błąd. Ale spokojnie, nic takiego nie ma miejsca. Słowo kolaż może nastręczać pewnych trudności, zwłaszcza podczas dyktanda. Dlaczego? Ponieważ w języku polskim mamy dwa rzeczowniki o tym brzmieniu, jednak różniące się zapisem. Jeden zapisujemy przez „ż”, natomiast drugi przez „rz”. Które z nich ma związek z kolarstwem, czyli dyscypliną sportową? Czym jest kolaż? Jak poprawnie zapisać to słowo? Jakie są jego synonimy? Niniejszy artykuł pokazuje i objaśnia wszystkie zagadnienia związane z kolażem.
Kolaż a kolarz
Jak już zauważyliście, w naszym języku ojczystym występują rzeczowniki takie jak kolaż i kolarz. Oba są jak najbardziej poprawnie zapisane. Gdy je wymawiamy, brzmią identycznie, jednak różnią się zapisem ortograficznym. Takie grupy słów to homofony. Kolarz to sportowiec uprawiający kolarstwo (szosowe lub górskie), czyli jazdę na rowerze. Natomiast słowo kolaż związane jest ze sztuką.
Kolaż – co to jest? Znaczenie słowa
1Kolażem nazywamy technikę artystyczną polegającą na tworzeniu kompozycji plastycznej poprzez naklejanie na płótno lub papier przeróżnych tworzyw i materiałów, jak gazety, fotografie, tkaniny czy drobne przedmioty codziennego użytku. Ta metoda łączona jest z tradycyjnymi technikami plastycznymi.
2Kolaż to nie tylko technika, lecz także samo dzieło wykonane z różnych materiałów i łączące różne style i gatunki. Kolaże były charakterystyczne dla nurtu zwanego dadaizmem, który charakteryzował się dowolnością wyrazu artystycznego. Miało to umożliwić artystom swobodę wyrażania wypowiedzi poprzez sztukę, którą tworzyli.
3Kolaż może również oznaczać utwór muzyczny zawierający tzw. sample, czyli fragment wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem, jako elementu nowo tworzonego utworu.
4W znaczeniu potocznym kolażem określa się każdą mieszaninę wielu rzeczy o różnym charakterze i pochodzeniu.
Kolaż – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest kolaż, co znaczy to słowo, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- zlepek,
- splot,
- konglomerat,
- kompozycja,
- mieszanina.
Kolaż – wyrazy pokrewne
- Kolażowy.
Kolaż – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- Fotograficzny, dźwiękowy, muzyczny kolaż.
Pochodzenie wyrazu kolaż, czyli o etymologii
Słowo kolaż to zapożyczenie z języka francuskiego. Pochodzi od collage – 'naklejanie', 'oklejanie papierem'.
Przykłady użycia wyrazu kolaż
Przykłady użycia wyrazu kolaż w literaturze
Obraz współczesnego świata ma naturę kolażu: różne racjonalne elementy składają się na irracjonalną całość. Kolaż – jest to być może jedyna metoda opisania i przedstawienia współczesnego świata w całej jego zaskakującej, gwałtownej i piętrzącej się różnorodności.
Ryszard Kapuściński, Lapidarium I-III