fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Poszłeś czy poszedłeś? Jak to powiedzieć i zapisać? Która forma jest poprawna?

To słowo z jakichś powodów wielu ludziom sprawia sporo problemów, zarówno w mowie jak i piśmie. Część z nich bowiem nieustannie używa błędnej formy. Która z nich jest właściwa? Jaka jest zasada poprawnej formy? Odpowiedzi i wyjaśnienia znajdziecie poniżej. Być może dzięki temu poprawna forma zostanie zapamiętana.

Poszłeś czy poszedłeś? Jak to powiedzieć i zapisać?Poprawna forma

Poprawna jest wyłącznie forma poszedłeś.

Poszłeś czy poszedłeś? Poprawna forma

Odpowiedź jest tutaj jednoznaczna. Mianowicie jedyną poprawną formą jest wariant poszedłeś.  Jest to forma drugiej osoby liczby pojedynczej w czasie przeszłym. Mężczyzna, do którego zwraca się osoba mówiąca, udał się w jakieś miejsce pieszo.

Poszedłeś to jedyna poprawna wersja czasownika pójść lub iść. Jest to opisane zasadą, że gdy tworzymy czasowniki w czasie przeszłym, wzorujemy się na ich formie w trzeciej osobie liczby pojedynczej (w tym wypadu on poszedł), do której dodajemy końcówkę osobową (w tym przypadku „–eś”).

Poszłeś czy poszedłeś? Przykłady zdań

  • Kiedy poszedłeś na zakupy, przyszedł list do ciebie, więc go odebrałam.
  • Czy poszedłeś do szkoły na wywiadówkę? Zapytała żona męża.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X