fbpx

Poszłeś czy poszedłeś? Jak to powiedzieć i zapisać? Która forma jest poprawna?

To słowo z jakichś powodów wielu ludziom sprawia sporo problemów, zarówno w mowie jak i piśmie. Część z nich bowiem nieustannie używa błędnej formy. Która z nich jest właściwa? Jaka jest zasada poprawnej formy? Odpowiedzi i wyjaśnienia znajdziecie poniżej. Być może dzięki temu poprawna forma zostanie zapamiętana.

Poszłeś czy poszedłeś? Jak to powiedzieć i zapisać?Poprawna forma

Poprawna jest wyłącznie forma poszedłeś.
Sklep Nadwyraz.com

Poszłeś czy poszedłeś? Poprawna forma

Odpowiedź jest tutaj jednoznaczna. Mianowicie jedyną poprawną formą jest wariant poszedłeś.  Jest to forma drugiej osoby liczby pojedynczej w czasie przeszłym. Mężczyzna, do którego zwraca się osoba mówiąca, udał się w jakieś miejsce pieszo.

Poszedłeś to jedyna poprawna wersja czasownika pójść lub iść. Jest to opisane zasadą, że gdy tworzymy czasowniki w czasie przeszłym, wzorujemy się na ich formie w trzeciej osobie liczby pojedynczej (w tym wypadu on poszedł), do której dodajemy końcówkę osobową (w tym przypadku „–eś”).

Poszłeś czy poszedłeś? Przykłady zdań

  • Kiedy poszedłeś na zakupy, przyszedł list do ciebie, więc go odebrałam.
  • Czy poszedłeś do szkoły na wywiadówkę? Zapytała żona męża.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X