Komplementarność. Co to jest? Definicja, synonimy
Komplementarność to słowo mogące kojarzyć się niektórym ze słowami takimi jak: komplement, kompleks czy komplet. Czy te wszystkie wyrazy są powiązane z komplementarnością? A może tylko jeden z nich lub żaden? Jakie są synonimy omawianego słowa? Odpowiedzi na te pytania w poniższym tekście.
Komplementarność – co to jest? Znaczenie wyrazu
Słownik profesora Witolda Doroszewskiego podaje następującą definicję komplementarności: jest to wzajemne uzupełnianie się dóbr ekonomicznych. Stanowi przeciwieństwo zastępowania się dóbr, czyli substytucji.
Zatem komplementarnością nazwiemy taką sytuację, gdy minimum dwa czynniki są od siebie zależne.
Komplementarność w praktyce
Dobra są względem siebie komplementarne, gdy posiadanie jednego powoduje występowanie zapotrzebowania na inne, np. żeby skorzystać z samochodu, niezbędne jest paliwo (samochód osobowy i paliwo to komplementarne dobra konsumpcyjne). Aby włączyć lampę, potrzebujemy prądu.
Takich przykładów można wymienić wiele. Wysoki stopień komplementarności występuje wtedy, gdy posiadanie jednego dobra jest nieodzownym warunkiem użytkowania innego.
Komplementarność – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest komplementarność, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- uzupełnianie się
Komplementarność – wyrazy pokrewne
- komplementarny,
- komplementarna,
- komplementarne,
- komplementarnie.
Przykłady użycia słowa komplementarność w literaturze
Człowiek istnieje jako byt komplementarny: mężczyzna i kobieta. Istotą człowieka jest bycie w relacji. Jest on powołany do wspólnoty, może się we wspólnocie rozwijać i wspólnocie służyć, mimo, że zachowuje swoją odrębność.
Teresa Celińska-Mysław, Płeć człowieka i jej znaczenie
Komplementarność polega na zastosowaniu kilku technologii, z których każda pozwala unieszkodliwić określoną część odpadów w sposób najefektywniejszy i najprostszy, sprowadzający końcowe produkty unieszkodliwiania do postaci najmniej szkodzących środowisku w czasie, przestrzeni i w określonych warunkach społeczno-gospodarczych.
Czesława Rosik-Dulewska, Podstawy gospodarki odpadami
?