fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kuruj czy kóruj? Która forma jest poprawna?

Ortografia potrafi sprawiać problemy. O błąd nie trudno. W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź na pytanie, jak poprawnie zapisać słowo określające czynność polegającą na stosowaniu środków mających na celu przywrócenie zdrowia.

Kuruj czy kóruj - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma: kuruj.

Kuruj czy kóruj? Jak to zapisać? Poprawna forma

Prawidłowa forma zapisu to wyłącznie kuruj.

Kuruj jest formą powstałą od bezokolicznika kurować, czyli poddawać się kuracji, powracać do zdrowia, uzdrawiać, łagodzić dolegliwości, leczyć. Słowa kuruj używamy mówiąc do kogoś, jeżeli chcemy by ta osoba jak najprędzej wróciła do zdrowia. Może również stanowić polecenie w tej kwestii.

Wyraz kuruj zapisany poprawnie zawiera „u” ze względu na swoją etymologię. To właśnie ona wyjaśnia zapis kuruj z użyciem „u”. Dzieje się tak ponieważ wyraz ten pochodzi od łacińskiego curo oznaczającego leczyć, zajmować się, uleczyć. Polszczyzna przejęła z łaciny zarówno pisownię, jak i znaczenie tego słowa.

Sklep Nadwyraz.com

Kuruj czy kóruj? Przykłady zdań

  • Kupiłam Ci lekarstwa, więc kuruj się. Gdybyś czegoś jeszcze potrzebowała zadzwoń do mnie.
  • Przykro mi, że zachorowałaś. Kuruj się. Mam nadzieję, że szybko wyzdrowiejesz. Powiedz jeszcze, czy będę mogła Ci jakoś pomóc?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.