fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Magnes czy magnez – która forma jest poprawna?

Zaledwie jedna litera różni dwa powyższe słowa. Mogłoby się zatem wydawać, że różnica między nimi jest niewielka. Nic podobnego! Nie pozostaje nam więc nic innego, jak rozwikłać tę zagadkę i odpowiedzieć na pytanie: magnez czy magnes? Którą formę wybrać?

Magnes czy magnez - jak się pisze? s czy z piszemy? Poprawna forma, zapis, wymowa. Ortografia. Polszczyzna.pl

Magnes czy magnez – którą formę wybrać?

Tym najbardziej dociekliwym i niecierpliwym spieszymy od razu donieść, że

OBIE FORMY SĄ POPRAWNE.

Oznacza to tyle, że żadna z nich nie zawiera błędu. Rzecz jednak w tym, że powyższe słowa mają inne znaczenia. Nie mogą być więc stosowane zamiennie, a ich użycie zależy od kontekstu wypowiedzi. Niewątpliwie warto więc dowiedzieć się, co dokładnie oznaczają. To przecież konieczne, żeby używać ich w odpowiednim kontekście.

Co ciekawe, wyrazy magnez i magnes mają wspólne źródło językowe. Nawiązują bowiem do greckiego słowa mágnēs (czyli 'magnetyt' – jedna z rud żelaza), które z kolei pochodzi od nazwy Magnēsia. Ta zaś jest nazwą regionu w Azji Mniejszej, gdzie niegdyś odkryto bogate złoża magnetytu.

Magnes – co to jest?

Magnes to ciało będące źródłem pola magnetycznego, mające właściwości przyciągania niektórych przedmiotów – chodzi przy tym o te z żelaza, niklu lub kobaltu.

Magnesem nazywa się również rodzaj pamiątki z różnych miejsc lub ozdobę w postaci niewielkiej tabliczki ze zdjęciem, grafiką, napisami etc., wyposażonej w kawałek metalu o wspomnianych wyżej właściwościach. Zwykle tego rodzaju gadżet przyczepiany jest do drzwi lodówki.

Słowo magnes doczekało się również znaczenia przenośnego. Nazywamy nim więc coś, co wzbudza duże zainteresowanie. Przyciąga, wabi, nęci. To inaczej pokusa, wabik, przynęta, zachęta. Atrakcyjna kobieta może być więc silnym magnesem dla mężczyzn, którzy szaleją na jej punkcie. Dla zwiedzających Paryż głównym magnesem jest zwykle Wieża Eiffla, a dla tych wybierających rzymskie wakacje to niewątpliwie Koloseum.

Co to jest magnez?

Magnez to natomiast lekki metal o srebrzystobiałej barwie. Jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg. W przyrodzie występuje w postaci minerałów. Wykorzystywany jest jako materiał konstrukcyjny w lotnictwie i przemyśle motoryzacyjnym.

Najczęściej kojarzymy go jako pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Skutki jego niedoborów obserwuje pewnie wielu z nas. To zwykle ogólne zmęczenie i brak energii, a także trudności z koncentracją. Braki tego mikroelementu objawiają się również skurczami mięśni i zaburzeniami pracy serca.

Na szczęście na rynku nie brakuje leków i suplementów, które pomogą nam owe niedobory uzupełnić. Odpowiedzią na zapotrzebowanie organizmu powinna być oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli jednak zdecydujemy się z jakichś przyczyn przekroczyć progi apteki, pamiętajmy, żeby prosić o magnezw żadnym razie magnes.

Dobra wiadomość jest taka, że bogatym źródłem magnezu jest czekolada, a ściślej rzecz biorąc ziarna kakaowca. Przy okazji nie zaszkodzi więc wspomnieć, że wyraz kakao pozostaje wciąż nieodmienny – w przeciwieństwie do innych słów o podobnej budowie, o których pisaliśmy tu:

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.