fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Konformista – kto to jest? Definicja, przykłady, etymologia

Kim jest konformista? Czy to osoba, która żyje wygodnie – komfortowo? Czy znacie definicję tego wyrazu? Jeśli nie, to spieszymy z wyjaśnieniami oraz przykładami, które pozwolą lepiej zrozumieć to określenie. Zapraszamy do artykułu, w którym opowiemy Wam wszystko o słowie konformista.

Konformista - kto to jest? Definicja, synonimy, etymologia. Słownik Polszczyzna.pl

Konformista – kto to jest? Znaczenie słowa

Tym pejoratywnym słowem, jakim jest konformista, określamy osobę, która bezkrytycznie podporządkowuje się narzuconym jej zasadom. Dla konformisty najważniejsze jest dopasowanie się do grupy, której jest częścią. Może to być na przykład bezrefleksyjne dostosowanie się do znajomych, aby nie zostać wykluczonym.

Konformistami byli nazywani również angielscy protestanci w 1662 roku, gdy zadeklarowali lojalność wobec państwowego episkopalnego Kościoła anglikańskiego.


Konformista – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest konformista, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • potakiwacz,
  • kameleon (przenośnie),
  • lawirant,
  • przechrzta (przenośnie).

Sklep Nadwyraz.com

Konformista – wyrazy pokrewne

  • Konformistka,
  • konformistyczny,
  • konformistycznie,
  • konformistyczność.

Etymologia

Wyraz ten jest derywatem od słowa konformizm, które swoje początki ma w łacinie. Oryginalny zapis to conformate i oznacza ‘upodabniać, kształtować’.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia słowa konformista

Oczywiście można by z łatwością wyostrzyć granicę między rytualizmem a konformizmem, kładąc na przykład nacisk na to, że konformista usiłuje osiągnąć sukces wszelkimi środkami, które nie są zakazane przez prawo, choćby były one nawet wysoce nieetyczne.

Andrzej Siemaszko, Granice tolerancji: o teoriach zachowań dewiacyjnych

Konformiści pokornie kłaniający się „okolicznościom” (jak powiedziałby Norwid), zwolennicy kompromisów i postaw racjonalistyczno-pozytywistycznych…

Zbigniew Lisowski, Poznawanie poezji: interpretacje

Cóż robić – człowiek robi się na starość konformistą – jeszcze dwadzieścia czy piętnaście lat temu nie dałby drobnej łapówki facetowi, który zarabia pewnie więcej od niego…

Andrzej Zbych, Bardzo dużo pajacyków

Napisane przez

Absolwentka polonistyki UW, studentka komunikacji wizerunkowej UWr. Miłośniczka kotów oraz ciągłego odkrywania nowych miejsc. Przygoda z językiem przerodziła się w fanatyczne poszerzanie wiedzy o leksyce i etymologii.

X