fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Żerdka czy rzerdka? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Żerdka czy rzerdka? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Żerdka czy rzerdka? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma żerdka.

Żerdka czy rzerdka? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Żerdka czy rzerdka? Który zapis jest prawidłowy?

Formą, która nie zawiera błędu ortograficznego, a zatem jest formą poprawną, jest zapis z użyciem ż, a więc żerdka. Żerdka to zdrobnienie od słowa żerdź.

Pisownia przez ż nie jest regulowana żadną zasadą ortograficzną. Jedynym, co tłumaczy taki zapis jest etymologia żerdzi/żerdki.

Otóż wyraz żerdź wywodzi się od prasłowiańskiego *žŕ̥dь (< *gĭrdĭ-), co tłumaczy się jako 'cienki drąg, używany początkowo do budowy ogrodzenia'.

Ponieważ pisowni żerdki nie da się wytłumaczyć żadną regułą, trzeba ja zapamiętać.

Obecnie żerdką określa się długi, cienki i prosty przedmiot zrobiony ze ściętego pnia drzewa lub gałęzi albo też z metalu. Żerdką można ogrodzić jakiś teren, co sprawi, że będzie służyła jako płot.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Żerdka czy rzerdka? Przykład z literatury

Dziadek poszedł do szopy i przyniósł szerokie sanki. Miały z przodu długą żerdkę, a z niskiego siedzenia można było wyciągnąć nogi naprzód i opierając o śnieg jedną, to drugą, kierować jazdą. Heidi skłoniła dziadka, by wraz z nią podziwiał jodły, potem zaś dziadek usiadł na sankach, wziął ją na kolana, wsadził w worek, by nie przemarzła, i przycisnął ją mocno lewą ręką, gdyż jazda wymagała tej ostrożności. Następnie ujął żerdkę prawą dłonią i odbił się nogami. Sanki ruszyły zaraz na dół i to tak szybko, że Heidi miała wrażenie, że lecą w powietrzu niby ptak.

Johanna Spyri, Heidi

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X