fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kontrachent czy kontrahent? Która forma jest poprawna?

Słowo, które znajduje się w tytule tego tekstu poradnikowego oznacza osobę fizyczną lub osobę prawną, która jest jedną ze stron zawierania jakiejś transakcji, czyli umowy handlowej. A w jaki sposób bezbłędnie zapisać to słowo? Kontrachent czy kontrahent? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Kontrachent czy kontrahent? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma kontrahent.

Kontrachent czy kontrahent? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ch i h potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Zasadniczym pytaniem, na które odpowiada poniższy tekst jest to jak prawidłowo zapisać wyraz będący tematem tego tekstu poradnikowego? Kontrachent czy kontrahent?

Poprawna forma to oczywiście kontrahent, a więc zapis przez h.

Pisownię rzeczownika kontrahent wyjaśnia jego etymologia. Otóż kontrahent jest pochodzącym z łaciny słowem, wywodzącym się od contrahens, co oznacza ‘ściągać, skupiać, skracać’. Z łaciny to słowo przeszło do języka niemieckiego pod postacią Kontrahent. Z niemieckiego ten wyraz trafił do polszczyzny w niezmienionej formie.

Jedna z zasad językowych obowiązujących w polszczyźnie mówi o tym, że wyrazy obcego pochodzenia zapisujemy tak jak w oryginale. To dotyczy również rzeczownika kontrahent.

Kontrachent czy kontrahent? Przykłady zdań

  • Kontrahenci zobowiązują się dotrzymać ustaleń zawartych w umowie.
  • Przed zawarciem transakcji należy sprawdzić wiarygodność potencjalnych kontrahentów.
  • Rozpoczęto współpracę z nowym kontrahentem.
  • Na konto bankowe właśnie wpłynęły pieniądze od kontrahenta.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X