fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ksenofobia – znaczenie, synonimy oraz przykłady użycia

Ksenofobia ma wydźwięk negatywny i w ten sposób należy rozpatrywać jej przejawy. Co dokładnie oznacza i skąd pochodzi to słowo? Jakie są jego synonimy? O tym – i nie tylko – w naszym artykule.

ksenofobia co to jest ksenofob kto to jest co to znaczy słownik definicja znaczenie przykłady ksenofobii ksenofobia synonim synonimy słownik Polszczyzna.pl

Czym jest ksenofobia i czy należy się jej bać

Ksenofobia, niewątpliwie związana ze strachem i obawami, jest zjawiskiem negatywnym, wymienianym obok takich pojęć, jak nacjonalizm, rasizm, antysemityzm i szowinizm. Odnosi się do postaw i stosunku danej nacji wobec innej. „Inny” w tym przypadku oznacza gorszego, obcego, czyli tego, którego należy się obawiać.

Ksenofobia – co to jest? Definicja

Ksenofobia oznacza niechętne, a nawet wrogie nastawienie lub zachowanie wobec innego narodu, kultury czy grupy społecznej. Jest określeniem postawy opartej na strachu i lęku w stosunku do tego, co obce, inne i nieznane. Innymi słowy, ksenofobia to niechęć i wrogość do cudzoziemców i do wszystkiego, co zagraniczne.

Ksenofobia – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest ksenofobia, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • niechęć
  • wrogość
  • nietolerancja / nietolerancyjność
  • izolacjonizm
  • nacjonalizm
  • antysemityzm
  • szowinizm

Pochodzenie słowa ksenofobia, czyli o etymologii

Słowo ksenofobia pochodzi z greki i jest złożeniem wyrazów ksénos i phóbos oznaczających odpowiednio: ‘obcy’ i ‘strach’.

Popularne połączenia słowa ksenofobia

  • przejaw ksenofobii
  • wolny od ksenofobii
  • przeciwdziałanie ksenofobii

Wyrazy pokrewne

  • ksenofob
  • ksenofobiczny
  • ksenofobiczność
  • ksenofilia (to antonim słowa ksenofobia oznaczający sympatię dla cudzoziemców)

Przykłady użycia słowa ksenofobia w literaturze

Podatność zawiedzionych i zrezygnowanych ludzi na ksenofobię jest następstwem polityki, która ich degraduje, pozbawia elementarnego poczucia bezpieczeństwa oraz nadziei na przyszłość i nie ma im nic do zaoferowania.

Karol Modzelewski, Dokąd do komunizmu

Fascynacja islamskim Wschodem w dużym stopniu przyczyniła się do orientalizacji kultury szlacheckiej. Z biegiem czasu wpływy obce jednak słabły. Stopniowo narastała wśród polskiej szlachty ksenofobia i megalomania. W mniejszym lub większym stopniu udzielała się ona także innym warstwom społeczeństwa.

Andrzej Chwalba (red.), Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych

Przykłady użycia słowa ksenofobia w prasie

Noszę w sobie bowiem głębokie przekonanie, że jesteśmy społeczeństwem dotkniętym patologiczną ksenofobią, nietolerancyjnym dla wszelkiej inności, niechętnym wszystkiemu, co wyrasta ponad siermiężną przeciętność.

Andrzej Sikorowski, „Dziennik Polski” 18.01.2008

Ksenofobia w polskiej historii

Sarmatom, polskiej szlachcie XVII wieku, obok megalomanii, jako wyróżnik przypisywano ksenofobię. Cecha ta związana była z dumą z osiągnięć narodu polskiego i jednocześnie z niechęcią wobec cudzoziemszczyzny i innych obyczajów. Niestety utrwaliła ona nietolerancję i wyparła otwartość na świat, co często zauważają historycy i socjolodzy.

Odmiana słowa ksenofobia

liczba pojedyncza
M. ksenofobia
D. ksenofobii
C. ksenofobii
B. ksenofobię
N. ksenofobią
Ms. ksenofobii
W. ksenofobio
liczba mnoga
M. ksenofobie
D. ksenofobii
(ksenofobij, forma archaiczna)
C. ksenofobiom
B. ksenofobie
N. ksenofobiami
Ms. ksenofobiach
W. ksenofobie

?

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.