fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kuje czy kłuje – która forma jest poprawna?

Kuje czy kłuje? Jak to zapisać? Zaledwie jedna litera różni dwa powyższe słowa. Wydawać by się więc mogło, że ta niepozorna różnica nie ma większego znaczenia. Ot, zwyczajne zawracanie głowy. Nic bardziej mylnego. Pisownia i wymowa słusznie budzi w tym przypadku wątpliwości. Te zaś postaramy się szybko rozwiać, rozwiązując kolejny językowy kłopot.

Kuje czy kłuje Jak to się pisze Poprawna forma ortografia wymowa przykłady Słownik Polszczyzna.pl

Obie formy są poprawne (kuje i kłuje), jednak nie w każdym kontekście. Wyjaśnienie znajdziecie poniżej.

Kuje czy kłuje? Która forma jest poprawna? Którą formę wybrać?

To zależy! Przywołane tu słowa mają bowiem inne znaczenia. Oba wyrazy – czyli zarówno kuje, jak i kłuje – są jednak poprawne.

Możemy więc pisać i mówić zarówno kuje, jak i kłuje, nie popełniając przy tym błędu. Ten zaś pojawi się, kiedy nieodpowiednio użyjemy powyższych czasowników. Zdarzyć się przecież może, że zwyczajnie je pomylimy i zastosujemy w niewłaściwych kontekstach.

Nie ma więc na to innej rady, jak poznać dokładne definicje każdego z nich.

Kuje – co to znaczy?

Wyraz kuje to forma 3. osoby liczby pojedynczej czasu teraźniejszego czasownika kuć.

Kuć można żelazo (póki gorące!). Niektórzy kują w kamieniu, murze, skale czy ścianie – rozkruszając, rąbiąc, drążąc i nadając kształt. Można kuć konia, czyli przybijać podkowę pod jego kopyto.

Kuć znaczy również ‘stukać miarowo’, jak np. robi to dzięcioł, stukając dziobem w pień drzewa. Ten dźwięk znamy chyba wszyscy. Każdy zapewne też wie , że czasami trzeba coś kuć na blachę, czyli uczyć się czegoś na pamięć.

Kłuje – co to znaczy?

Kłuje to natomiast forma 3. osoby liczby pojedynczej czasu teraźniejszego czasownika kłuć.

Słowo to oznacza ‘przebijać coś czymś ostro zakończonym’, czyli np. szpilką, igłą, nożem. Czasownika kłuć używamy również, kiedy mamy na myśli wywoływanie uczucia ostrego bólu – czasem coś kłuje nas w plecach, piersiach czy sercu. Możemy go także stosować w znaczeniu ‘sprawiać komuś przykrość’, np. kłuć szyderstwem czy drwiną.

Kłuć nas może także w oczy światło, czyli oślepiać, razić i drażnić. Albo prawda – ta w oczy kole (czyli kłuje). Używając powiedzenia „prawda w oczy kole”, mamy przy tym na myśli niepochlebną, ale prawdziwą opinię o kimś, dla kogo jest ona trudna do przyjęcia.

Kuje czy kłuje? Przykłady użycia

  • Słyszysz, jak dzięcioł gdzieś w tym lesie kuje w drzewo?
  • Widzę, że kujesz na pamięć, zupełnie niepotrzebnie.

  • Ależ mnie dziś zakłuło w plecach. O, teraz znów mnie kłuje!
  • On często kłuje się igłą.

Kuje czy kłuje? O wymowie

W przypadku czasownika kłuć warto zadbać o staranną wymowę. Różnica brzmieniowa między kuć a kłuć niekiedy się zaciera, a stąd już tylko krok do nieporozumień i błędów.

Kuje czy kłuje? Już wszystko jasne! Przykłady użycia z literatury

Wy, wiedźmini, umiecie mieczami wywijać, ale przecie sami ich nie robicie. Takie miecze tylko u nas się kuje, w Mahakamie, pod górą Carbon

Andrzej Sapkowski, Saga o Wiedźminie: Chrzest ognia

Wszędzie coś błyszczy, łaskocze oko, kłuje w serce.

Jerzy Broszkiewicz, Doktor Twardowski

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.