fbpx

Zagranicą czy za granicą? Jak to zapisać?

Zacznijmy od tego, że oba wyrażenia są poprawne, ale odnoszą się do różnych kontekstów. Aby nie popełnić błędu, nie należy ich ze sobą mylić!

Zagranicą czy za granicą? Jak to zapisać? - Polszczyzna.pl

Pisownia łączna – zagranicą

Zagranica to rzeczownik, który możemy zdefiniować następująco: ‘obce kraje leżące poza granicami państwa, w którym znajduje się osoba mówiąca’. Jak to wygląda w praktyce? Podczas wakacji zwiedziliśmy zagranicę: Włochy, Hiszpanię, Portugalię; Turyści kupują pamiątki z zagranicy i przywożą je do domu, aby pochwalić się rodzinie; Delegacja polskiego rządu jest na oficjalnej wizycie w Bratysławie i negocjuje z zagranicą.

Językowa perwersja w wersji kreatywnej? 😈
Sprawdź w naszym sklepie ☑️
Sklep Nadwyraz.com

Pisownia rozdzielna – za granicą

Za granicą to z kolei wyrażenie przyimkowe zbudowane z przyimka z i rzeczownika granica. Wskazuje na cel wyjazdu, dlatego poprawnie zapisane zdania to np. Chcemy mieć ślub na pięknej plaży, więc planujemy uroczystość za granicą; Od kilku lat pracuję za granicą, ale wciąż tęsknię za Polską.

Co ciekawe – i niestety mylące – poprawnie powiemy, że jedziemy za granicę, ale wracamy z zagranicy.

Zagranicą czy za granicą? Podsumowanie

W tym miejscu warto oddać głos profesorowi Bralczykowi, który opisał to zagadnienie w zwięzły i jasny sposób:

[Zagranica] to rzeczownik, oznaczający cały świat z wyjątkiem tej przestrzeni, w granicach której jest nasz kraj. Granice to linie, za nimi coś jest, to coś jest za granicami, za granicą – wtedy piszemy rozłącznie1.

Artykuł Zagranicą czy za granicą? Jak to zapisać? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego formy zagranicą oraz za granicą są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

💡  Zainteresuje Cię również:  

1 Źródło: https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/haslo/ZAGRANICA;5391606.html.

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X