Maryi czy Maryji? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Maryja jest archaiczną formą imienia Maria. Użycie tejże formy jest zarezerwowane tylko dla Matki Bożej, czyli matki Jezusa Chrystusa. Jak poprawnie odmieniać to imię w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku? Maryi czy Maryji? Odpowiedź na to pytanie wraz z wyjaśnieniem, znajdziecie w treści niniejszego poradnika językowego.
Maryi czy Maryji? Poprawna forma
Maryja jest formą archaiczną, wywodzącą się jeszcze z języka staropolskiego, ale prawdopodobnie jest oparta o łacińską wymowę imienia Maria (po łacinie to imię wymawiamy 'Marija'), a przy tym występuje jedynie w odniesieniu religijnym, nie wszyscy wiedzą w jaki sposób prawidłowo odmienić to imię przez przypadki polskiej deklinacji. O ile mianownik (kto? co? Maryja) biernik (kogo? co? Maryję) narzędnik (kim? czym? Maryją) oraz wołacz (Maryjo!) nie sprawiają problemu, tak już formy w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku, bywają kłopotliwe. Jak zatem powinno się zapisać?
Poprawną formą pisowni jest Maryi. Zgodnie z zasadami języka polskiego, po samogłosce powinna występować spółgłoska j. Jednak tutaj mamy do czynienia z wyjątkiem od tej reguły. W tym wypadku, pomimo wymowy po samogłosce nie zapisujemy połączenia '-ji', a jedynie samogłoskę i. Reasumując, prawidłowo piszemy Maryi. Tę formę należy więc zapamiętać.
Maryi czy Maryji? Teraz już to wiesz!
Podsumujmy wszystkie informacje o Maryi. Maryja to archaiczna forma imienia Maria, stanowiąca spolszczenie wzorowane na łacińskiej wymowie imienia Maria [Marija]. Maria z kolei to inna forma hebrajskiego imienia Miriam. W chrześcijaństwie uznawana jest za matkę Jezusa Chrystusa. W Ewangelii znajdziemy też informację, że jej mężem był Józef, cieśla z Nazaretu.
Maryi czy Maryji? Przykłady zdań
- Należę do parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
- W Kościele Katolickim maj i październik są miesiącami w szczególny sposób poświęconymi Maryi.
- W moim kościele parafialnym, w głównym ołtarzu znajduje się obraz z wizerunkiem Maryi.
- Jedną z najbardziej znanych modlitw zanoszonych za pośrednictwem Matki Bożej, jest nowenna do Maryi Nieustającej Pomocy.
- W Polsce co roku odbywają się pielgrzymki do Częstochowy, gdzie znajduje się sanktuarium ku czci Maryi.
- Jednym z dogmatów katolickich jest Wniebowzięcie Maryi.
Maryi czy Maryji? Przykłady z literatury
Święty Łukasz pisze w swojej Ewangelii, że Anioł wszedł do Maryi. Wiem, że my to dziś słyszymy jako: „Wszedł do niej do pokoju”, czyli przyszedł i powiedział: „Dzień dobry!”, ale tu chodzi o to, że zwiastowanie działo się w niej. Ten dialog ma miejsce we wnętrzu Maryi, w jej głowie i w jej sercu. To jest niesamowita rozmowa. Anioł wchodzi i mówi jej słowa, które my znamy doskonale z różańca: „Zdrowaś Mario, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami...”. I właśnie dlatego, że to sformułowanie pojawia się w różańcu, my już nie rozumiemy realności tego wydarzenia. Nie pamiętamy, że to jest rozmowa, bo znamy te słowa z często bezmyślnie odmawianej regułki. Co tam jednak Anioł mówi? Nasze polskie tłumaczenie niezbyt dobrze oddaje treść, ponieważ pojawia się w nim słowo „zdrowaś”, którego znaczenia nie rozumiemy, ponieważ kojarzy nam się ze zdrowiem. Anioł zaś nie powiedział do Maryi: „Fajnie, że nie jesteś chora”, tylko to słowo jest skrótem od wyrażenia: „Bądź pozdrowiona”. W grece ten zwrot brzmi bardzo pięknie: „Raduj się!”. Co więcej, greckie słowo pojawiające się w tym miejscu prawdopodobnie oznacza także przytulenie. Czyli to był taki uścisk radości z powodu tego, że do niej przyszedł, objął ją i powiedział: „Cieszę się!”.
Adam Szustak OP, Projekt Estera. Czym jest piękno kobiety?
Kobietą, która była najbardziej przekonana o swoim pięknie, bez tej zależności od jakiegokolwiek mężczyzny, była Maryja. Szczególnie wyraźnie widać to w scenie Zwiastowania, gdy przychodzi do niej anioł i mówi: Bądź pozdrowiona, pełna łaski (Łk 1, 28). My traktujemy te słowa jako taki pobożnościowy tekst, który od razu kojarzy nam się z różańcem: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna itd. Ale tak naprawdę cała ta scena Zwiastowania opisuje rozmowę Maryi w jej głowie.
Adam Szustak OP, Projekt Judyta. Czym jest siła kobiety?