fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wróci czy wruci? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni u i ó należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. W tym poradniku zapoznacie się ze słowem, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego? Wróci czy wruci? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Wróci czy wruci? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: wróci.

Wróci czy wruci? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wybór między u a ó to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak poprawnie zapisać słowo określające ponowne przybycie w to samo miejsce, z którego się wyjechało lub wyszło?

Jedyną poprawną formą jest zapis wróci, a więc przez ó.

Zasada ortograficzna języka polskiego określa jasno, że jeśli dane słowo posiada wyrazy pokrewne, w których zachodzi wymiana głoski ó na samogłoski o, a lub e, wówczas w ich zapisie należy stosować ó. W przypadku słowa wróci wyrazem pokrewnym może być słowo wracać.

Wróci jest formą trzeciej osoby liczby pojedynczej czasu przyszłego czasownika wrócić.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Wróci czy wruci? Przykłady zdań

  • Jej ojciec wróci do domu po południu.
  • Jej matka za chwilę wróci z zakupów.
  • Moja siostra niedługo wróci ze szkoły.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X