fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Merytorycznie, czyli jak? Kilka słów o przechodzeniu do sedna!

Merytorycznie odpowiadać, merytoryczne wypowiedzi, merytoryczna dyskusja. Czy potrafimy dziś prowadzić takie rozmowy? Co właściwie oznaczają te zwroty? Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Oczywiście wszystkie odpowiedzi będą… merytoryczne.

Merytorycznie, czyli jak? Kilka słów o przechodzeniu do sedna! - Polszczyzna.pl

Pochodzenie i znaczenie

Opisywane słowo pochodzi od łacińskiego słowa meritorius. W dosłownym tłumaczeniu oznacza coś chwalebnego, godnego uwagi. W odniesieniu do zdań pisanych i wypowiadanych dotyczy głównego wątku, problemu lub po prostu sedna sprawy. W słowniku języka polskiego PWN możemy przeczytać, że „dotyczy treści sprawy, a nie jej strony formalnej”.

Czy merytorycznie się odmienia?

Odpowiada na pytanie: jak?, a więc jest to przysłówek. Jak wszyscy dobrze wiemy, przysłówek to nieodmienna część mowy. Jednak możemy odmienić to słowo w formie przymiotnika: merytoryczny. Wówczas odmiana wygląda następująco:

M. merytoryczny merytoryczni
D. merytorycznego merytorycznych
C. merytorycznemu merytorycznym
B. merytoryczny merytorycznych
N. merytorycznym merytorycznymi
Msc. merytorycznym merytorycznych
W. merytoryczny merytoryczni

Przykłady zdań z użyciem słowa merytorycznie

Przykłady zdań z poprawnym użyciem wspomnianego słowa można podawać w nieskończoność. Jednak my zdecydowaliśmy się zaprezentować takie przykłady, które zapadną każdemu w pamięć.

Pan Stanisław na spotkaniu mówił merytorycznie w imieniu ogółu, nie zaczynał przemowy od swoich prywatnych problemów.
Skończ już, proszę, ten długi wywód i zacznij mówić merytorycznie!
Lubię, jak ktoś mówi merytorycznie, a nie owija w bawełnę.

Czy merytoryczne mogą być dokumenty takie jak formularz, ankieta itd?

Niestety nie. W takich dokumentach zazwyczaj zadawane są pytania lub przedstawiane są poszczególne zdania niektórych respondentów z prośbą o ocenę. Dlatego też błędem jest co jakiś czas pojawiające się w polskim internecie zdanie: W tej ankiecie wszystko było merytorycznie. Merytoryczne może okazać się przedstawienie wyników takich ankiet czy formularzy. Będą one mówiły właśnie o samej esencji badanej sprawy, a nie tylko o opinii jednostki.

A w jaki sposób Wy opowiadacie o ważnych kwestiach? Merytorycznie czy owijacie w bawełnę? Podzielcie się swoimi wspomnieniami, gdy zupełnie nie chcieliście przejść do meritum. Czekamy na Wasze historie!

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X