fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Tłuszczy czy tłuszczów? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Słowa zakończone na cz, takie jak na przykład tłuszcz, sprawiają trudność użytkownikom języka polskiego. Jaka to trudność? Otóż chodzi oczywiście o odmianę przez przypadki, a konkretnie o formę danego rzeczownika jaką przyjmuje w dopełniaczu liczby mnogiej. Czasem zdarza się, że odmieniany rzeczownik ma dwie poprawne formy. Czy tak samo jest też w przypadku wyrazu tłuszcz? O tym możecie przeczytać poniżej.

Tłuszczy czy tłuszczów? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: tłuszczów.

Tłuszczy czy tłuszczów? Poprawna forma

Jedyną poprawną formę stanowi zapis tłuszczów. Rzeczownik tłuszczów to liczba mnoga słowa tłuszcz, odmieniona w dopełniaczu (kogo? czego?). Słowniki są co do tego zgodne.  Słowniki poprawnej polszczyzny z kolei, przestrzegają przed formą tłuszczy, jasno określając ją jako błędną.

Forma tłuszczy w dawnej polszczyźnie stanowiła dopełniacz od rzeczownika rodzaju żeńskiego (ta) tłuszcza. Tłuszczą inaczej określano tłum, motłoch.

Podobny problem występuje w przypadku słowa mecz. Analogicznie tak jak w wypadku tłuszczów, jedyna poprawna forma, to meczów, czyli ta z końcówką -ów, czyli meczów.

Tłuszczy czy tłuszczów? Przykłady zdań

  • Na ostatniej lekcji chemii uczniowie uczyli się o właściwościach tłuszczów.
  • Rodzaje tłuszczów ze względu na pochodzenie dzielą się na roślinne i zwierzęce.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X