Tłuszczy czy tłuszczów? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Słowa zakończone na cz, takie jak na przykład tłuszcz, sprawiają trudność użytkownikom języka polskiego. Jaka to trudność? Otóż chodzi oczywiście o odmianę przez przypadki, a konkretnie o formę danego rzeczownika jaką przyjmuje w dopełniaczu liczby mnogiej. Czasem zdarza się, że odmieniany rzeczownik ma dwie poprawne formy. Czy tak samo jest też w przypadku wyrazu tłuszcz? O tym możecie przeczytać poniżej.

Tłuszczy czy tłuszczów? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: tłuszczów.

Tłuszczy czy tłuszczów? Poprawna forma

Jedyną poprawną formę stanowi zapis tłuszczów. Rzeczownik tłuszczów to liczba mnoga słowa tłuszcz, odmieniona w dopełniaczu (kogo? czego?). Słowniki są co do tego zgodne.  Słowniki poprawnej polszczyzny z kolei, przestrzegają przed formą tłuszczy, jasno określając ją jako błędną.

Forma tłuszczy w dawnej polszczyźnie stanowiła dopełniacz od rzeczownika rodzaju żeńskiego (ta) tłuszcza. Tłuszczą inaczej określano tłum, motłoch.

Podobny problem występuje w przypadku słowa mecz. Analogicznie tak jak w wypadku tłuszczów, jedyna poprawna forma, to meczów, czyli ta z końcówką -ów, czyli meczów.

Tłuszczy czy tłuszczów? Przykłady zdań

  • Na ostatniej lekcji chemii uczniowie uczyli się o właściwościach tłuszczów.
  • Rodzaje tłuszczów ze względu na pochodzenie dzielą się na roślinne i zwierzęce.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X