fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

mgr – z kropką czy bez kropki? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Bez wątpienia, większość z Was wie, co oznacza skrót, który jest tematem poniższego tekstu poradnikowego. Jest to oczywiście skrót jednego z tytułów zawodowych.  Jak poprawnie go zapisać, mgr czy mgr.? Z kropką czy bez kropki? Kiedy możemy go zastosować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie tegoż skrótu oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

mgr - z kropką czy bez kropki? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma mgr

mgr – z kropką czy bez kropki? Poprawna forma

Na samym początku trzeba wyjaśnić kwestię poprawności zapisu. Otóż prawidłową formę stanowi wyłącznie wariant mgr bez użycia kropki.

Skrót mgr został utworzony od wyrazu magister. Skrót mgr zapisujemy przed nazwiskiem osoby posługującej się tytułem magistra. Tworząc skrót od słowa magister, należy postępować zgodnie z zasadą języka polskiego, mówiącą, że gdy tworzymy skrót, który zaczyna się na pierwszą literę danego wyrazu, a kończy się na literę, która jest także ostatnią literą pełnego słowa (magister – mgr), wówczas w pisowni skrótu nie stawiamy kropki.

UWAGA! Zapis skrótu mgr. z kropką jest dozwolony tylko w jednym wypadku. Kropkę po mgr. możemy postawić tylko wtedy, gdy w wypowiedzi pisemnej, skrót ten występuje w innych przypadkach niż mianownik.

  • W środy mamy zajęcia z mgr. (magistrem) Grabowskim.
  • Zapraszamy do wysłuchania wykładu mgr. (magistra) Kwiatkowskiego.
  • Dziękujemy Panu mgr. (magistrowi) Brzozowskiemu, za wkład w rozwój naszej szkoły.
  • O Panu mgr. (magistrze) Grochowskim można usłyszeć wyłącznie dobre opinie, ponieważ jest wspaniałym nauczycielem.

Magister – kto to jest? Znaczenie słowa

Magister jest słowem zapożyczonym. Łacińskie magister tłumaczy się jako ‘dowódca, mistrz, nauczyciel’. Jest to  tytuł zawodowy. Tytuł magistra jest nadawany przez uczelnie po ukończeniu studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

mgr – z kropką czy bez kropki? Przykłady zdań

  • Dziś dyżur ma mgr Katarzyna Klimek.
  • Języka polskiego w naszej szkole uczy mgr Karczewski.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.