Skrót od słowa mililitr. Jak poprawnie go utworzyć?
Jednostki oznaczające miary i wagi są bardzo przydatne. Używamy ich na co dzień. Na pewno zauważyliście, że na opakowaniach znajdują się ich skróty. Mililitr jest jednostką objętości oraz pojemności, więc jego skrót znajdziemy na opakowaniach zawierających różne płyny. Jak prawidłowo powinien wyglądać skrót utworzony od nazwy tej jednostki? Odpowiedź wraz z wyjaśnieniem znajdziecie poniżej.
Jak wygląda skrót od słowa mililitr? Poprawna forma
Mililitr jest powszechnie stosowany w obliczaniu pojemności butelek na różnego rodzaju płyny takie jak na przykład napoje, ale też płynne lekarstwa jak choćby syropy. Używa się go również do oznaczenia pojemności opakowań kosmetyków czy artykułów chemicznych. Jeden mililitr jest równy jednemu centymetrowi sześciennemu. Jak wygląda skrót?
Otóż zgodnie z zasadami obowiązującymi w języku polskim, po skrótach utworzonych od nazw jednostek miar i wag, nie stawia się kropi, w związku z tym, po skrócie od nazwy mililitr, również jej nie postawimy. Poprawnie utworzony skrót będzie więc zapisany jako ml (bez kropki na końcu).
Zasada ta dotyczy wszystkich skrótów, niezależnie od tego czy jest złożona z dwóch lub więcej liter, jak w przypadku mililitra, czy na przykład z jednej litery, jak to ma miejsce w przypadku grama.
Gdy robicie zakupy na pewno zwróciliście uwagę, że na przykład na butelkach z napojami, czy kartonach z sokami widnieją litery ml oraz jakaś liczba. To właśnie oznaczenie pojemności danego opakowania, które wyrażone jest w mililitrach. Zdarza się również, że mamy napis 1,5ml i oznacza to, że pojemność takiej butelki wynosi jeden litr i 500 mililitrów.
Skrót od słowa mililitr. Przykłady zdań
- Ewelina kupiła sobie dwie butelki zawierające 500 ml soku.
- Szampon do włosów jest dostępny w opakowaniach mających 300 ml pojemności.
- Opakowanie zawiera 40 ml kremu do ciała.
- 20 ml to zalecana dzienna dawka tego syropu na kaszel.