fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Trójmiasto czy trujmiasto? Dużą czy małą literą? Która forma jest poprawna?

Gdańsk, Gdynia, Sopot. Trzy nadmorskie polskie miasta, leżące w województwie pomorskim. Razem stanowią tak zwany ośrodek metropolitalny. Choć każde z nich jest osobną jednostką administracyjną, ze względu na to, że są położone blisko siebie, często są postrzegane jako jedno miasto. W jaki sposób poprawnie zapisać słowo, które jest określeniem wspólnym dla tych trzech miast? Dużą czy małą literą? Z użyciem ó czy u? odpowiedź poniżej.

Trójmiasto czy trójmiasto? Dużą czy małą literą? Jak poprawnie to zapsiać?

Formy Trójmiasto i trójmiasto są poprawne, jednak nie w każdym kontekście. Wyjaśnienie znajdziecie poniżej.

Trójmiasto czy trujmiasto? Dużą czy małą literą? Poprawna forma

Jeżeli mamy na myśli Gdańsk, Gdynię i Sopot jedyną poprawną formą jest zapis dużą literą, a więc Trójmiasto. Zgodnie z informacjami zawartymi w Słowniku Języka Polskiego oraz w dokumencie Karta Trójmiasta z 2007 roku, Trójmiasto uzyskało status nazwy własnej, a te według reguł języka polskiego zawsze zapisujemy dużą literą.

Zapis małą literą, a zatem trójmiasto, jest poprawny wyłącznie w przypadku gdy mówimy o grupie trzech innych miast niż Gdańsk, Gdynia i Sopot. Tutaj wówczas jest to nazwa pospolita, którą można zapisać małą literą.

Trójmiasto zawsze zapisujemy z użyciem ó. Słowo Trójmiasto pochodzi od wyrazu trójka. Zgodnie z zasadami ó zawsze zapisujemy gdy w słowach pokrewnych zachodzi wymiana na o. W tym przypadku trójka – troje.

Trójmiasto czy trujmiasto? Dużą czy małą literą? Przykłady zdań

  • Międzynarodowe zawody lekkoatletyczne odbędą się na terenie całego Trójmiasta.
  • Podczas wakacji byliśmy na wycieczce w Trójmieście.

Sklep Nadwyraz.com

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X