fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Mineło czy minęło? Która forma jest poprawna?

Znane powiedzenie mówi, że wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nikt nie chce, żeby to, co dobre, no właśnie mineło czy minęło? W życiu zdarzają się też niezbyt przyjemne rzeczy, które zdają się ciągnąć w nieskończoność. Wtedy chcielibyśmy, żeby to jak najszybciej mineło czy minęło? Jak prawidłowo zapisać ten czasownik? Odpowiedź poniżej.

Mineło czy minęło? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: minęło.

Mineło czy minęło? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyny poprawny zapis to minęło. Poprawną pisownię czasownika minęło należy zapamiętać.

Minęło to forma czasownika minąć, odmienionego w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w czasie przeszłym. Czasownik ten oznacza, że coś właśnie się skończyło. Można go też użyć w kontekście mówienia, że coś lub ktoś przeszło obok nas lub my przeszliśmy obok kogoś lub czegoś.

Stosowanie błędniej formy mineło wynika z sugerowania się wymową tego czasownika. W języku polskim podczas artykulacji samogłoski nosowe ą i ę ulegają odnosowieniu. Oznacza to, że samogłoski nosowe są zastępowane prostszymi w wymowie samogłoskami ustnymi.

Mineło czy minęło? Przykłady zdań

  • Chciałbym, żeby to, co teraz źle się dzieje wreszcie minęło.
  • Bardzo miło spędziłem z nią czas. Szkoda, że to tak szybko minęło.
  • Właśnie minęło 12 lat od ich ślubu.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X