fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Mogłoby być czy mogło by być? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Mogłoby być czy mogło by być? O tym możecie przeczytać poniżej.

Mogłoby być czy mogło by być? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma: mogłoby być.

Mogłoby być czy mogło by być? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Mogłoby być czy mogło by być?

Poprawną formą wyrażenia jest mogłoby być, z pisownią łączną w słowie mogłoby. Jest to uzasadnione obowiązującą w języku polskim regułą ortograficzną, która mówi, że mogłoby jest formą pochodzącą od czasownika móc, odmienioną w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w trybie przypuszczającym.

Mogłoby należy do wyrażeń o budowie właściwej dla form czasownikowych. Zgodnie z zasadami języka polskiego, takie konstrukcje, gdzie cząstka -by występuje w formie bezosobowej w trzecie osobie rodzaju nijakiego, zawsze piszemy łącznie.

Mogłoby być czy mogło by być? Przykłady zdań

  • W moim życiu w końcu mogłoby być lepiej. Niestety nic nie wskazuje, że coś się zmieni na lepsze.
  • Opowiedzenie o tym w naszej prezentacji na lekcji mogłoby być dobrym pomysłem.
  • To spotkanie mogłoby być dużo wcześniej.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X