fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Potrzebować coś czy czegoś? Z którym przypadkiem łączy się ten czasownik?

Jak mówimy: potrzebować coś czy potrzebować czegoś? Jeśli nie jesteście pewni, przeczytajcie nasz artykuł do końca, znajdziecie w nim odpowiedź na to pytanie. Zapraszamy do lektury!

Potrzebować coś czy czegoś? Z którym przypadkiem łączy się ten czasownik?

Potrzebować coś czy czegoś?

W języku polskim czasowniki wymagają po sobie wyrazu w konkretnym przypadku – to tak zwane związki rządu. Czasownik potrzebować zawsze łączy się z dopełniaczem (kogo? czego?), a nie biernikiem (kogo? co?), tak więc odpowiedź na pytanie postawione w tytule może być tylko jedna: potrzebować czegoś.

Warto dodać, że nie ma tu znaczenia osoba (ja potrzebuję czegoś; on potrzebuje czegoś), czas (potrzebowałam czegoś; będę potrzebować czegoś), liczba (potrzebuję czegoś; potrzebują czegoś) itd.

Potrzebować czegoś – przykłady użycia

potrzebuję spokoju (nie: potrzebuję spokój);
będzie potrzebowała narzędzi (nie: będzie potrzebowała narzędzia);
potrzebują wakacji (nie: potrzebują wakacje);
potrzebowała pomocy (nie: potrzebowała pomoc);
potrzebuję pieniędzy (nie: potrzebuję pieniądze).

Potrzebować coś czy czegoś? Już wszystko jasne! Przykłady z literatury

Czy władza nie jest także buntem? Buntem w formie porządku, buntem góry przeciwko dołom, wyższości przeciwko niższości? Szczyt potrzebuje niziny, nizina szczytu, aby nie przestały być sobą.

Sławomir Mrożek, Tango

Popielski nauczył się śnić na zamówienie. Mało tego, powoli uzyskiwał nad snami kontrolę, robił w nich, co chciał, zupełnie inaczej niż w życiu. Świadomie śnił na zadany temat i zaraz tak samo świadomie budził się po drugiej stronie, jakby przeszedł przez dziurę w płocie. Potrzebował chwili, żeby oprzytomnieć, a potem zaczynał działać.

Olga Tokarczuk, Prawiek i inne czasy

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.