fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Na czworakach czy na czworaka? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pisownia przysłówków, które opisują postawę ciała lub sposób wykonywania jakichś określonych czynności jest różnoraka. Tytułowy przysłówek określa sposób chodzenia. Każdy z nas na pewno spotkał się z tym wyrażeniem i to wielokrotnie. Najczęściej w kontekście małych dzieci, które dopiero uczą się samodzielnie stawiać swoje pierwsze kroki. Jak poprawnie zapisać ten przysłówek? Na czworakach czy na czworaka? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Na czworakach czy na czworaka? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne.

Na czworakach czy na czworaka? Poprawna forma

Kąpiel w wannie bierzemy na golasa. W kościele modlimy się na klęczkach. Gdy jesteśmy pewni pożądanego efektu swojego działania, robimy coś na pewniaka. Na plaży chodzimy na bosaka. Przysłówek, który jest tematem tego tekstu poradnikowego również odnosi się do sposobu poruszania się.

Forma zapisu na czworakach jest uznawana za wzorcową. Forma na czworaka również nie jest uznawana za błędną, bowiem żadne słowniki jej nie negują. Tak więc można stosować obie. Możemy mówić i pisać i tak, i tak.

Na czworakach lub na czworaka oznacza opierać się jednocześnie na kolanach i dłoniach.

W dawnej polszczyźnie mówiono, że ktoś opadł na czworaki lub podniósł się z czworaków. Jak widać, we wszystkich tych zwrotach w użyciu była liczba mnoga. Można więc stwierdzić, że forma na czworakach jest uwarunkowana historycznie. Nie czyni to jednak formy na czworaka niepoprawną.

Na czworakach czy na czworaka? Przykłady zdań

  • O dzieciach, które chodzą na czworakach mówi się, że raczkują.
  • Po około 10 miesiącach od urodzenia dzieci zaczynają chodzić na czworaka.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.