fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Na codzień, nacodzień, na co dzień? Rozwiązujemy problem językowy

Na co dzień, nacodzień czy może na codzień? Jak to zapisać, by nie popełnić gafy? Wyjaśnienie poprawnego zapisu oraz prosty sposób ułatwiający zapamiętanie właściwej formy poznacie niżej, zatem czytajcie dalej!

Na co dzień, na codzień, nacodzień? Rozwiązujemy problem językowy - Polszczyzna.pl

Chociaż możemy spotkać się z kilkoma sposobami zapisu, poprawna forma jest tylko jedna: na co dzień.

Na co dzień czy na codzień, a może nacodzień? Zasada konwencjonalna

Za wyborem takiego sposobu zapisu, o którym napisaliśmy we wstępie (na co dzień), stoi tak zwana zasada konwencjonalna. Oznacza to, że dane rozstrzygnięcie ortograficzne nie ma oparcia w wymowie, budowie morfologicznej wyrazu ani w etymologii. Po prostu kiedyś przyjęto taką konwencję i musimy się jej trzymać, aby nie popełnić błędu :). Dotyczy to nie tylko omawianego na co dzień, lecz także na przykład łącznej pisowni nie z rzeczownikami i przymiotnikami, ale rozdzielnej z czasownikami. Ta zasada odpowiada również za przyjęty sposób zapisu skrótów i skrótowców.

Na co dzień. Jak to zapamiętać?

Warto rozbić wyrażenie na co dzień na mniejsze części. W języku polskim nie występuje rzeczownik codzień, ale zaimek co i wyraz dzień. Tutaj nie powinniśmy mieć więc wątpliwości, że poprawna jest tylko rozdzielna pisownia – tak jak w wyrażeniach co tydzień, co miesiąc, co minutę itd. Dodanie do tego przyimka na nic nie zmienia – to nadal są samodzielne wyrazy i należy je zapisywać rozdzielnie!

Na codzień czy na co dzień? Już wszystko jasne! Przykłady

  • Rozmowa toczyła się zapewne po francusku, bo tego języka używali na co dzień w mowie i piśmie.

Czesław Miłosz, Ziemia Ulro

  • Użerać się o każdą drobnostkę byłoby zbyt uciążliwe i nudne na co dzień.

Henryk Worcell, Zaklęte rewiry

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X