fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nestor – kto to jest? Definicja, synonimy, słownik

Kto to jest nestor i co ma wspólnego z przyrodą i mitologią? W naszym artykule odkrywamy przed Wami znaczenie tego słowa, podajemy wyrazy bliskoznaczne i synonimy nestora, a także przytaczamy cytaty z literatury i przykłady fragmentów z prasy, w których to nietypowe słowo występuje. Sprawdźcie koniecznie, kto to jest, a może co to jest nestor.

Nestor - kto to jest? Kim jest? Wyjaśnienie, synonimy, przykłady, opis. Słownik Polszczyzna.pl

Nestor – kto to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

W ścisłym znaczeniu tego słowa nestor to najstarsza wiekiem osoba w rodzinie, np.

Nasza prababcia – nestorka rodu – obchodziła dzisiaj swoje setne urodziny.

Określenia nestor możemy również użyć w stosunku do postaci zasłużonej dla społeczeństwa, która ze względu na swój leciwy wiek i doświadczenie zyskała uznanie jakiejś społeczności, organizacji czy grupy społecznej. W języku polskim funkcjonuje także określenie wiek nestorowy, które oznacza podeszły i sędziwy wiek.


Nestor – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy nestor, kto to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Senior,
  • patriarcha,
  • czołowy przedstawiciel.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Nestor – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Nestor rodu/ rodziny,
  • wiek nestorowy.

Etymologia wyrazu nestor

Etymologia tego słowa związana jest z mitologią, bowiem Nestor to imię mitycznego króla Pylos, leciwego i najbardziej zasłużonego greckiego wodza spod Troi.

Sklep Nadwyraz.com

Czy wiesz że…? Drugie znaczenie wyrazu nestor

Nestor to także nazwa gatunku ptaka, a mianowicie Nestor notabilis. Ptak tak wyróżnia się swoim zielonobrunatnym upierzeniem i zakrzywionym dziobem.

Przykłady użycia wyrazu nestor

Przykłady użycia wyrazu nestor w literaturze

– [...] Gromadzimy tutaj prace naszych luminarzy nauki, polskich odkrywców, naukowców, inżynierów. – Wzdłuż pożółkłych ścian ciągnęły się regały z książkami, płytami, dyskami pamięci. Ponad nimi wisiały portrety oprawione w ramki z autentycznego drewna i szkła. – Tam w górze nasi patroni, zapomniani prekursorzy – Wirnik wskazywał poszczególne portrety. – Nasz nestor, ojciec chrzestny epoki szybkości, Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej i założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. [...]

Rafał Nowakowski, Rdza

– Kochany Athosie – rzekł Aramis – mówisz, jak Nestor, który był, jak wiadomo, największym mędrcem Grecji.

Alexandre Dumas, Trzej muszkieterowie

Przykłady użycia wyrazu nestor w prasie

Dzisiaj śladów po Potockich można już szukać tylko na miejscowym cmentarzu. Na jego końcu znajduje się unikalna kwatera rodowa Potockich. Za murem z żelazną, niedostępną bramą, widać rząd sześciu mogił zakrytych jednakowymi, betonowymi płytami. W środkowej spoczywa hr. Władysław Potocki (1862-1924) – nestor parzymieskiej gałęzi tego rodu.

Andrzej Siwiński: Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska” 24.07.2008

Triumfalny powrót Polski pod koniec czerwca na międzynarodowe rynki kapitałowe i sukces emisji euroobligacji otworzyły polskim firmom okno na świat. Teraz również one będą mogły emitować własne euroobligacje. Pierwszy z tej możliwości zamierza skorzystać nestor polskiej bankowości – Bank Handlowy. Przedstawiciele jubilata obchodzącego w tym roku 125-lecie istnienia przyznają, że zagraniczną pożyczkę planują głównie po to, by zaistnieć na międzynarodowych rynkach.

Obligacje, „Gazeta Wyborcza” 23.09.1995

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.