fbpx

Z dziada pradziada – co to znaczy? Definicja, synonimy i przykłady użycia

Czasem można usłyszeć stwierdzenie, że ktoś na przykład jest z dziada pradziada mieszkańcem jakiegoś miasta, regionu albo uprawia jakiś zawód. Na pewno domyślacie się, co oznacza to wyrażenie. O tym też jest poniższy tekst. Poznajcie dokładne znaczenie tego wyrażenia oraz jego synonimy.

z dziada pradziada co to znaczy co to jest kto to jest kim jest określenie hasło krzyżówka co znaczy definicja znaczenie jak inaczej synonimy słownik Polszczyzna.pl

Z dziada pradziada – co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie wyrażenia

 1. Z dziada pradziada mówimy, gdy coś ma miejsce od wielu pokoleń. Z dziada pradziada można być na przykład mieszkańcem Warszawy. Oznaczać to może kultywowanie pewnych tradycji, zwyczajów, które są związane z daną rodziną i jej historią. Na Śląsku częsta była tradycja, w której z dziada pradziada pracowano w górnictwie. Istniały też inne zawody niejako dziedziczone z pokolenia na pokolenia. Na przykład kowal zazwyczaj przekazywał kuźnię swojemu synowi.
Sklep Nadwyraz.com

Z dziada pradziada – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy z dziada pradziada, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

 • od dawien dawna,
 • od dawna,
 • od dzieciństwa,
 • od dziecka,
 • od maleńkości,
 • od zawsze,
 • od dłuższego czasu,
 • z dawien dawna,
 • z dawna,
 • długo.

Przykłady użycia wyrażenia z dziada pradziada w literaturze

– Panie sędzio, niechże pan wspomni Zbawiciela! – zawołała siostra.
– Ja siostrze coś powiem, ja coś powiem! Jestem katolik, rzymski katolik z dziada pradziada, szlachcic polski. Wierzę w Pana Jezusa, w opiekę Najświętszej Maryi Panny, we wszystko wierzę, co mi dała religia i moja Polska kochana.

Andrzej Szczypiorski, Początek

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Swoją drogą Szuman miał rację mówiąc wtedy, że my, z dziada pradziada, myślimy: jak trwonić pieniądze? a oni: jakby je zrobić? Pod tym względem byliby już dziś pierwszymi na świecie, gdyby ludzka wartość zasadzała się tylko na pieniądzach. Ale co mi tam!…

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X