fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nieczęsto czy nie często? Która forma jest poprawna?

Zasady pisowni łącznej i rozdzielnej partykuły nie z różnymi częściami mowy sprawiają dużo trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nieczęsto czy nie często?

Nieczęsto czy nie często? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma nieczęsto.

Nieczęsto czy nie często? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą tytułowego przysłówka jest wariant z pisownią łączną, a więc nieczęsto.

Przysłówek nieczęsto jest złożony z partykuły nie oraz przysłówka często. W takim wypadku przy zapisie tego słowa stosujemy zasadę, która mówi, że partykułę nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi, a do takich zalicza się często, zawsze zapisujemy łącznie.

Nieczęsto to rzecz jasna przeciwieństwo słowa często. Synonimami przysłówka nieczęsto są: niecodziennie, niepowszednio, niepospolicie, nieregularnie, niesystematycznie, czasem, czasami, niekiedy, nieraz, chwilami, momentami, incydentalnie, sporadycznie, okresowo, okazjonalnie, rzadko, z rzadka, mało/rzadko kiedy, co jakiś czas, co pewien czas, od czasu do czasu, raz czy dwa, od święta, od wielkiego dzwonu.

Nieczęsto czy nie często? Przykłady zdań

  • Śpiewasz przepięknie! Nieczęsto zdarza się tak wielki talent.
  • Nieczęsto ktoś posiada tak dużą wiedzę jak ty.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.