fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pod tytułem – jak wygląda skrót? Poprawna pisownia

Wyrażenie pod tytułem stosujemy, jak nazwa sama wskazuje, na określenie tytułu książki, filmu, serialu, obrazu. Jak wygląda skrót tego wyrażenia? Czy zawiera kropkę czy nie? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Pod tytułem - jak zapisać skrót?

Skrót od wyrażenia pod tytułem to pt.

Pod tytułem – jak wygląda skrót? Poprawna pisownia

Skrót od wyrażenia pod tytułem został utworzony od pierwszych liter wyrazów wchodzących w jego skład. Jedyny poprawny zapis tego skrótu to pt., a zatem z jedną kropką na końcu całego skrótu. Po skrócie pt. nie stawiamy dwukropka, nawet jeżeli wymieniamy po nim więcej niż jeden tytuł.

Przy zapisie skrótu tego wyrażenia stosujemy zasadę, która mówi, że w skrótach zwrotów wielowyrazowych, w których każde kolejne słowo rozpoczyna się spółgłoską, kropkę stawia się na końcu takiego skrótu. Wyrażenie pod tytułem składa się z dwóch członów, jego skrót został utworzony z początkowych liter, które są spółgłoskami, więc skrót wyrażenia pod tytułem będzie wyglądał pt. Kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w takim wyrażeniu zaczyna się od samogłoski.

Pod tytułem skrót. Przykłady zdań

  • Do kin wchodzi film pt. „Wonder Woman”.
  • Opiszcie co przedstawia obraz pt. „Trzy Gracje”.
  • Na następną lekcję przeczytajcie książkę pt. „Najpiękniejsze polskie miasta”.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X