fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niekoniecznie czy nie koniecznie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego przysłówka? Niekoniecznie czy nie koniecznie? Odpowiedź poniżej.

Niekoniecznie czy nie koniecznie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma niekoniecznie.

Niekoniecznie czy nie koniecznie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą tytułowego przysłówka jest wariant z pisownią łączną, a więc niekoniecznie.

Przysłówek niekoniecznie składa się z partykuły nie oraz przysłówka koniecznie. W takim przypadku przy zapisie tego słowa stosujemy zasadę językową, w myśl której, partykułę nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi, a do takich zalicza się koniecznie, zawsze zapisujemy łącznie.

Niekoniecznie to innymi słowy bez koniecznej potrzeby, lub też opcjonalnie. Osoba mówiąca informuje w ten sposób, że nie musi być tak, jak jest o czymś mowa.

Przysłówka niekoniecznie można także użyć w znaczeniu niezupełnie, nie całkiem. Wyrażamy w ten sposób, że to, o czym mówimy, posiada jakąś cechę w tak znikomym stopniu, że trudno nam powiedzieć, czy rzeczywiście ją ma.

Sklep Nadwyraz.com

Niekoniecznie czy nie koniecznie? Przykład z literatury

Nieznajomość języka niekoniecznie utrudnia podróżowanie. Czasami ułatwia, bo obie strony otwierają się wtedy bardziej; bardziej chcą nawiązać kontakt. Językowa nieudolność jest jak wspólna niedola - zbliża ludzi. Nie znając języka, jesteśmy uważni w słowach, wyczuleni na gesty, miny. Kiedy rozumiesz co mówią, nie musisz się już tak mocno starać zrozumieć, co myślą.

Wojciech Cejrowski, Podróżnik WC. Wydanie II poprawione

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.