fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zagoi czy zagoji? Która forma jest poprawna?

Gojenie się to proces, który ma na celu zamknięcie rany. Te niegroźne zagoją się szybko. Ale niektóre z nich wymagają interwencji lekarza. Jak poprawnie odmienić i zapisać słowo opisujące gojenie w czasie przyszłym? Zagoi czy zagoji? Odpowiedź poniżej.

Zagoi czy zagoji? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma zagoi.

Zagoi czy zagoji? Jak to zapisać? Poprawna forma

Czasownik zagoi zawsze zapisujemy przez -i na końcu. Dzieje się tak, ponieważ w bezokoliczniku słowo brzmi zagoić lub w formie zwrotnej zagoić się. Jego temat to więc zagoi-. W tego typu wyrazach, w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w czasie przyszłym wykorzystujemy sam jedynie sam temat, czyli słowo pisane wyłącznie przez i. Nie stosujemy końcówek osobowych.

Zagoi oznacza proces leczenia rany, który ma dopiero nastąpić . Czasem zagoi stosowane jest w przenośni, gdzie oznacza, że nie ma powodu do zmartwień, bo dany uszczerbek, o którym mówimy, jest niewielki i łatwo, i szybko ulegnie poprawie.

Zagoi czy zagoji? Przykłady zdań

  • Znajoma farmaceutka poleciła mi tę maść, która szybko zagoi tę ranę.
  • Rana na uczuciach należy do tych, która być może nie zagoi się nigdy.
  • Od operacji mija trochę czasu nim rana całkowicie się zagoi.
  • W języku polskim mamy powiedzenie do wesela się zagoi.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X