fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Linii czy lini? Która forma jest poprawna?

Rzeczownik linia jest dość łatwym w zapisie słowem. Tak mogłoby się wydawać. Jednak ten wyraz potrafi sprawić pewne trudności. Gdy trzeba odmienić ten rzeczownik przez przypadki powstaje pytanie jak poprawnie zapisać powstałe formy w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej? Odpowiedź w poniższym tekście.

Linii czy lini? Która forma jest poprawna? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma linii.

Linii czy lini? Jak to zapisać? Poprawna forma

Słowo linii, które jest formą rzeczownika linia odmienioną w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku, poprawnie zapisujemy przez -ii na końcu.

W zapisie rzeczownika linii stosujemy podwójne i, ponieważ wyraz linia pochodzi z języka łacińskiego, gdzie līnia oznacza 'sznur, powróz, linia, kreska, kontur, zarys, pas, figura'.

W języku polskim zachowano pisownię zgodną z oryginałem. Według zasad gramatyki języka polskiego, wyrazy obcego pochodzenia, które w mianowniku są zakończone na –ia,  po poddaniu ich deklinacji w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku zapisujemy przez dwa -i na końcu.

Mianem linii określa się w polszczyźnie wiele rzeczy. To nazwa znaku graficznego mającego tylko jeden wymiar – długość. Jest to też określenie granicy między dwoma różnymi obszarami. Stałe połączenie między przystankami, dworcami za pomocą różnych środków lokomocji oraz trasa wytyczona dla tych środków transportu to także linia. Potocznie linią nazywa się szczupłą sylwetkę, stąd mówimy dbać o linię.

Linii czy lini? Przykłady zdań

  • Ta zawodniczka dobiegła jako pierwsza do linii mety.
  • Na klasówce z matematyki musieliśmy rozwiązać zadanie polegające na sprawdzeniu czy punkty x i y leżą na danej linii.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.