fbpx

Kobietą czy kobietom? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Kobietą czy kobietom? Który z tych wariantów jest poprawny? Te wątpliwości najbardziej uwidaczniają się podczas Dnia Kobiet, szczególnie w trakcie pisania publicznych życzeń w mediach społecznościowych. Komu zatem wtedy składać z tej okazji życzenia? Wszystkim kobietą czy kobietom? Niniejszy artykuł powinien raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące poprawnej formy.

Kobietom czy kobietą - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Kobietą czy kobietom? Poprawna forma

Poprawne są obie formy: kobietą i kobietom.

Jednak zdecydowanie należy podkreślić to, że każdej z nich używa się w innym kontekście. Zatem nie mogą być używane wymiennie! To bardzo rażący błąd, z którego tylko nieliczni zdają sobie sprawę. Ponadto każda z tych form występuje w innej liczbie i w innym przypadku.

Forma mająca postać kobietą to słowo kobieta w liczbie pojedynczej w bierniku oraz narzędniku
Forma mająca postać kobietom to celownik liczby mnogiej słowa kobiety.

Sklep Nadwyraz.com

Zatem jeśli następnym razem ktoś będzie chciał złożyć życzenia dla wszystkich kobiet z okazji ich święta, powinien napisać, że składa je wszystkim kobietom.

Panią czy paniom? Przykłady zdań

  • Moja siostra jest mądrą, dobrą i piękną kobietą.
  • Tę piosenkę dedykuję kobietom, które są moimi fankami.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X