fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nieprzestrzeganie czy nie przestrzeganie? Która forma jest poprawna?

Przestrzeganie to stosowanie się do czegoś, zachowywanie się zgodnie z jakimiś ogólnie przyjętymi normami, uznawanymi za bardzo ważne Jeżeli dodamy do tego partykułę nie otrzymamy zaprzeczenie. Jak poprawnie je zapisać? Nieprzestrzeganie czy nie przestrzeganie? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź.

Nieprzestrzeganie czy nie przestrzeganie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma nieprzestrzeganie.

Nieprzestrzeganie czy nie przestrzeganie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nieprzestrzeganie czy nie przestrzeganie?

Poprawną formą rzeczownika nieprzestrzeganie jest oczywiście ta z pisownią łączną.

Wytłumaczeniem tego jest obowiązująca zasada dotycząca gramatyki w języku polskim. Mówi ona, że partykułę nie z rzeczownikami zawsze piszemy łącznie.

Należy przy tym pamiętać również o tym, że wariant z pisownią rozdzielną także może być poprawny, ale jedynie wówczas,  gdy chcemy w naszej wypowiedzi podkreślić przeciwieństwo. Tylko w tym jednym przypadku partykułę nie możemy zapisać rozdzielnie nie obawiając się popełnienia błędu. Np. To było nie przestrzeganie, ale przesadne pilnowanie tych zasad.

 

Nieprzestrzeganie czy nie przestrzeganie? Przykłady zdań

  • Nieprzestrzeganie przepisów drogowych często jest przyczyną wypadków.
  • Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza podczas choroby może pogorszyć stan zdrowia.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X