fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zza czy z za? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Zza czy z za? O tym możecie przeczytać poniżej.

Zza czy z za? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma zza.

Zza czy z za? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą jest pisownia łączna czyli zza.

Przyimek zza zapisywany jest łącznie, ponieważ jest on zrostem, powstałym w trakcie rozwoju języka polskiego. Stanowi połączenie słów z oraz za. Zgodnie z regułą ortograficzną gdy przyimek, składa się z dwóch lub trzech innych przyimków, tworząc zrosty, zawsze  zapiszemy go razem, nigdy osobno.

Zza to przyimek, który używany jest do opisu miejsca położenia oraz zmiany tego miejsca. Stosuje się go, wtedy gdy w zdaniu jest mowa o osobie lub przedmiocie, których położenie znajduje się za innym obiektem, na przykład budynkiem czy pojazdem, a następnie zmieniającej swoje miejsce położenia w taki sposób, aby już nie znajdować się za tym obiektem.

Zza czy z za? Przykłady zdań

  • Swoją twarz zasłaniała książką, jednak mimo to, widziałem, że dyskretnie mi się zza niej przygląda.
  • Zza drzew w parku wybiegła grupa dzieci.
  • Czekałem na nią, a po chwili wyszła zza swojego domu.
  • Zza ogrodzenia szkoły było widać dzieci grające w piłkę.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.