fbpx

Niezbyt czy nie zbyt? Jak to zapisać? Poprawna forma

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Niezbyt czy nie zbyt? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Niezbyt czy nie zbyt? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma niezbyt.
Sklep Nadwyraz.com

Niezbyt czy nie zbyt? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Niezbyt czy nie zbyt?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Niezbyt poprawnie piszemy łącznie.

W języku polskim mamy regułę ortograficzną, która mówi, że partykułę nie, która jest wykładnikiem zaprzeczenia, zapisujemy osobno przed przysłówkami, które nie pochodzą od przymiotników. Przykładami takie pisowni są wyrażenia: nie całkiem, nie bardzo.

Jednak istnieją od tego pewne wyjątki, takie jak niezbyt i niebawem. W związku z tym, że niezbyt nie podlega tej zasadzie, jego poprawnej pisowni trzeba więc się nauczyć i ją zapamiętać. To jedyna metoda na uniknięcie błędu.

Słowo niezbyt oznacza to samo co: w małym, niewielkim stopniu, nieznacznie, bądź bardzo mało, nie bardzo, nie za bardzo.

Niezbyt czy nie zbyt? Przykłady zdań

  • Niezbyt dobrze się czuję.
  • Mam niezbyt dobre przeczucia.
  • Niezbyt mi się to podoba.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X