fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niezbyt czy nie zbyt? Jak to zapisać? Poprawna forma

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Niezbyt czy nie zbyt? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Niezbyt czy nie zbyt? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma niezbyt.

Niezbyt czy nie zbyt? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Niezbyt czy nie zbyt?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Niezbyt poprawnie piszemy łącznie.

W języku polskim mamy regułę ortograficzną, która mówi, że partykułę nie, która jest wykładnikiem zaprzeczenia, zapisujemy osobno przed przysłówkami, które nie pochodzą od przymiotników. Przykładami takie pisowni są wyrażenia: nie całkiem, nie bardzo.

Jednak istnieją od tego pewne wyjątki, takie jak niezbyt i niebawem. W związku z tym, że niezbyt nie podlega tej zasadzie, jego poprawnej pisowni trzeba więc się nauczyć i ją zapamiętać. To jedyna metoda na uniknięcie błędu.

Słowo niezbyt oznacza to samo co: w małym, niewielkim stopniu, nieznacznie, bądź bardzo mało, nie bardzo, nie za bardzo.

Niezbyt czy nie zbyt? Przykłady zdań

  • Niezbyt dobrze się czuję.
  • Mam niezbyt dobre przeczucia.
  • Niezbyt mi się to podoba.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X