fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pospieszny czy pośpieszny?

Jedziesz pociągiem pospiesznym czy pośpiesznym? Spieszysz się czy śpieszysz? Rzadko zwracamy uwagę w tych wyrazach na wymowę s lub ś, ale w pisowni łatwo dostrzegamy różnicę. Pewnie wszyscy przyznacie, że w powszechnym użyciu spotyka się obydwie formy, więc jak to z nimi jest? Która jest poprawna?

Pospieszny czy pośpieszny? - Polszczyzna.pl

Pospieszny czy pośpieszny

Współczesne słowniki języka polskiego są zgodne: obie formy są poprawne! Czasownik, o którym mowa, może mieć formę spieszyć się lub śpieszyć się. To samo dotyczy słów, które od niego pochodzą, czyli omawianych w tym poradniku. Dwie formy o tym samym znaczeniu i pochodzące od tego samego wyrazu nazywamy formami obocznymi, a zjawisko, które determinuje wymianę głosek np. w odmianie wyrazów, nazywamy obocznością.

Pospieszny i pośpieszny – przykłady użycia

Używajcie tych form obocznych do woli. Oto kilka zdań i kontekstów, w których mogą się przydać:

Zjadłem pospiesznie obiad.
Jej pospieszny wyjazd.
Zbyt pośpiesznie wyciągasz wnioski.
Usłyszała pośpieszny tupot.

Pamiętajcie, że powinniśmy być konsekwentni i rozróżniać wymowę s i ś. Pilnujmy tego, jeśli zależy nam na poprawności, jednak niekonsekwencja nie powinna wywołać nieporozumień. Wasz rozmówca z pewnością zorientuje się, o co chodzi.

Napisane przez

Absolwentka kulturoznawstwa i copywriterka z zamiłowaniem do nauki o języku. Zamieniła pracę dokumentalistki na etat w agencji reklamowej. Po godzinach czyta książki psychologiczne, testuje zdrowe przepisy i szydełkuje.

X