Papista – kto to jest? Co to znaczy? Definicja i przykłady
Pierwsze skojarzenie ze słowem papista? Oczywiście papież. I słusznie. Ale co te dwa słowa mają ze sobą wspólnego? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.
Papista – kto to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
1Papistą nazywany jest zagorzały zwolennik papieża. Papista popiera nie tylko samego papieża jako osobę, ale także wszystkie podejmowane przez niego działania. Taką postawę nazywamy papizmem.
2Dawniej w krajach protestanckich w czasach reformacji każdego katolika pogardliwie nazywano papistą. Dlaczego? Jak pamiętamy z historii, protestanci odrzucają zwierzchność papieża jako głowy Kościoła. Protestanci zarzucali również katolikom, że interesy papieża są dla nich ważniejsze niż własnego kraju. Katolików nie traktowano na równi z innymi obywatelami. Na przykład w Anglii papiście nie wolno było służyć na dworze królewskim.
Wyrazy pokrewne
- Papizm,
- papistka.
Przykłady użycia słowa papista w literaturze
„Oddawszy dzieciom. — Poseł mój szwankował
W Krymie, i musi… ciężkie więzy dźwiga;
I tego brońcie, bom go umiłował !…”
Na tym zakończył mój ksiądz pacierz wiga
Papisty; potem w księżyc pocałował,
Co pod nogami Matek Boskich miga,
I był od swojej złoto-jasnej ściany
Wzięty, weselszy już, bo wysłuchany.
Juliusz Słowacki, Beniowski
…W liście swoim Władysław pisał, że „nie przed trybunał ludzki zapozywam cię”, że cała ta sprawa powinna się rozstrzygnąć tylko przed Bogiem i między nimi dwojgiem bez wplątania w nią innych braci… Inaczej sądzi Karolina. List Władysława został wszystkim wiadomy. B(aykowski) wystąpił w obronie Karoliny z listem dość pogańskim do Władysława. Objawił się ze strony braci sąd potępiający bez litości Władysława. Niektórzy z nich zleli w jedno osobę Karoliny i Sprawę Bożą, czyli, co na jedno wychodzi, uchybienie przeciw ślepej bezwarunkowej adoracji dla Karoliny uważają za obrazę Majestatu Bożego, zgoła nietolerancja, niewola, o jaką trudno nawet w starych papistach.
Tadeusz Boy-Żeleński, Brązownicy