fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Subskrybcja czy subskrypcja? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowo jest obecnie bardzo dobrze znane, a to dzięki popularności serwisu YouTube. Jednak jego pierwotne znaczenie odnosi się do czegoś innego. Która z form tego rzeczownika jest poprawna? Dlaczego jego pisownia sprawia problemy? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Subskrybcja czy subskrypcja - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma: subskrypcja.

Subskrybcja czy subskrypcja? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną prawidłową forma zapisu jest subskrypcja. Wyraz ten pochodzi z języka łacińskiego. Występuje w nim termin subscriptio, który oznacza podpisanie. Język polski przejął go, nieznacznie tylko modyfikując jego zapis.

W języku polskim subskrypcja oznacza m. in. pisemne zobowiązanie się do wykupienia książki albo do nabycia akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych, często połączone  z przedpłatą.

Błędny zapis subsrybcja jest wynikiem sugerowania się pisownią czasownika subskrybować. To słowo również pochodzi z łaciny, ale od wyrazu subscribere, który oznacza podpisywać.

W języku polskim subskrybować oznacza m. in. dokonywać subskrypcji książki, akcji, obligacji lub też korzystać z subskrypcji, czyli usługi, dzięki której regularnie dostarczane są nam zamówione informacje.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Subskrybcja czy subskrypcja? Przykłady zdań

  • Po tym jak wydałem swoją pierwszą książkę, na moim kanale na YouTube przybyło wiele nowych subskrypcji.
  • Gdy zdecydujesz się na subskrypcję, będziesz na bieżąco z nowymi informacjami.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.