Parafraza – prosty sposób na unikanie powtórzeń
Umożliwia nam streszczanie cytatów, wypowiedzi. Dzięki niej również lepiej rozumiemy pewne teksty literackie. Pozwala na swobodne przekazanie konkretnej informacji poprzez modyfikacje słowne. Parafraza, bo o niej mowa, to powszechna bohaterka naszego języka ojczystego.
O parafrazie słów kilka
Parafraza to taka modyfikacja tekstu, która nie zmienia sensu całości. Wykorzystuje się ją w celu uproszczenia przekazywanych informacji bądź skrócenia dłuższej wypowiedzi. Wielu znanych poetów czy pisarzy parafrazowało swoje dzieła. Przykładem może być Ignacy Krasicki, który zmodyfikował swój „Hymn do miłości ojczyzny”, by użyć go w „Monachomachii”.
Czy parafraza nie narusza praw autorskich?
Prawa autorskie to temat rzeka. Jednak na to pytanie odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli chcemy użyć parafrazy konkretnych słów i się pod nimi podpisać, należy wtedy podać autora pierwotnej wersji. Natomiast gdy chcemy zmienić sens, np. przysłowia czy tekstu piosenki w luźnej rozmowie, ogranicza nas tylko kreatywność.
Korzystacie z parafrazy? Gdzie najczęściej ją spotykacie? Czekamy na Wasze komentarze!
Artykuł Parafraza – prosty sposób na unikanie powtórzeń został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy,