Pobratymiec – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady
Chyba nikomu słowo pobratymiec nie kojarzy się negatywnie, nawet jeśli nie zna jego znaczenia. Samo brzmienie nadaje mu pozytywny wydźwięk. W tym artykule znajdziecie definicję słowa pobratymiec, a także poznacie jego synonimy.
Pobratymiec – kto to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
1Pobratymcem jest człowiek pochodzący z tej samej grupy etnicznej, plemienia lub narodowości co ktoś inny. Pobratymiec może także pochodzić z tego samego miejsca, na przykład mieszkać w tym samym mieście.
2Gdy mówimy o pobratymcu w drugim znaczeniu tego słowa, mamy na myśli człowieka, którego łączy z kimś związek przyjaźni. A w przyjaźni wiadomo, jak to jest – dzieli się wspólne pasje, pomaga, gdy zajdzie taka potrzeba. Na pobratymca zawsze można liczyć. Pobratymcowi można powierzyć swoje największe sekrety, bo nigdy ich nie zdradzi.
Pobratymiec – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest pobratymiec, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
W znaczeniu pierwszym:
- Krajan,
- rodak,
- ziomek,
- współziomek,
- współplemieniec,
- swojak.
W znaczeniu drugim:
- Przyjaciel,
- brat,
- kolega,
- towarzysz,
- druh,
- kompan,
- kamrat,
- kumpel,
- kum.
Wyrazy pokrewne
- Pobratymczy,
- pobratymstwo.
Przykłady użycia słowa pobratymiec w literaturze
Zdarzało się, iż sternik na korabiu, burzą szaloną miotany, zawierzył ludzkiemu pobratymcowi na suszy. Nie wiedział, iż czeka nań u wybrzeża schowanego w ciemności, bardziej złowieszcza zasadzka, niźli burzy szaleństwo w otchłaniach – iż się gotuje do skoku nienawiść, chciwość i zemsta, sroższa od najzacieklejszego podmuchu.
Stefan Żeromski, Międzymorze
Guahibowie nawykają bardzo trudno do życia osiadłego. Wolą żyć zgniłymi rybami, stonogami i robactwem, niż uprawiać kawałek ziemi. Dlatego mówią o nich pobratymcy z innych szczepów, że Guahibo zjada wszystko, co znajdzie na ziemi i pod ziemią.
Alexander von Humboldt, Podróż po rzece Orinoko
Więc Frantiszek, wierny sobie, odleciał do kraju przyszłych walk i odtąd swój los połączył z losami Polaków. Przechodził całą ich gehennę. Tragiczny wrzesień i drogę do Zaleszczyk. Rumunię i bałkańską odyseję. Morze Śródziemne i Francję. Wciąż między nimi, wciąż jeden z nich. Nie tylko pobratymiec i nie tylko współsłowianin, lecz jak i oni zawzięty desperat. Były to najsilniejsze więzy: razem z Polakami szukał rozpaczliwie nowej broni przeciw wspólnemu wrogowi i szukał nowego pola bitew. To ich łączyło.
Arkady Fiedler, Dywizjon 303