fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Podołek – co to jest? Definicja, przykłady, słownik

Kolejne słowo z grupy archaizmów, czyli podołek. Dziś w polszczyźnie słowo niespotykane wcale lub niezwykle rzadko. Co nazywano podołkiem? Jeżeli nie wiecie nic o podołku, a jesteście ciekawi, co to takiego, przeczytajcie niniejszy artykuł. Po jego lekturze wszystko stanie się dla Was jasne.

Podołek - co to jest? Definicja, znaczenie, przykłady. Poradnia i słownik Polszczyzna.pl

Podołek – co to jest? Definicja słowa

1Słowo podołek pochodzi od staropolskiego wyrażenia „po dołu”, czyli w naszym współczesnym języku „u dołu” lub „na dole”. Stąd też podołkiem określano dolny skrawek kobiecego ubrania np. sukni, spódnicy.

2Podołek w dawnej polszczyźnie oznaczał również wgłębienie tworzące się z wypukłości materiału, z przodu poniżej brzucha, na wysokości łona, w spódnicy, w sukni lub w fartuchu przy uniesieniu ich brzegów lub podczas siadania. Z czasem podołek rozszerzył nieco swoje znaczenie. Podołkiem zaczęto nazywać utworzoną z fartucha swego rodzaju kieszonkę do przenoszenia drobnych przedmiotów. Na pewno nie raz mogliście zobaczyć taką scenę w filmie, w której kobieta niesie np. owoce w kieszonce z sukienki lub innego ubrania, które ma na sobie.


Przykłady użycia wyrazu podołek

A Nel pobiegła natychmiast do namiotu i wróciwszy z podołkiem pełnym dzikich fig, poczęła mu rzucać po kilka naraz, on zaś wyszukiwał je w trawie starannie i wkładał jedną za drugą do paszczy.

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

Krysia rozłożyła się na podłodze przy kominie z pełnym podołkiem szmacianych laleczek, cennych podarunków szytych przez panny dworskie dla ulubienicy królewny i całego fraucymeru. Charcik jej miłości zaprzyjaźniony z dziewczynką, która mu nie szczędziła słodkich kąsków niemal z własną krzywdą, wygrzewał się przed ogniem przytulony do jej nóżek.

Antonina Domańska, Krysia bezimienna

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X