fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Żądać czy rządać? Która forma jest poprawna?

Wszyscy ludzie czegoś potrzebują. Gdy mówimy o wyrażaniu tego w sposób łagodny, określamy to prośbą. W innych okolicznościach, na przykład w obliczu desperacji, nazywamy to błaganiem. Natomiast gdy wymagamy czegoś od kogoś w sposób kategoryczny, to powinniśmy żądać czy rządać? Odpowiedź poniżej.

Żądać czy rządać? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma żądać.

Żądać czy rządać? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pomyłki dotyczące właściwej pisowni rz i ż należą do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to problematyczne. Wybór między nimi, to jedna z ortograficznych wątpliwości dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego?

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Żądać czy rządać? Który zapis jest prawidłowy?

Jedyną poprawną formą zapisu bezokolicznika żądać jest oczywiście zapis, w którym występuje ż.

Poprawną formę zapisu słowa żądać należy zapamiętać, ponieważ nie uzasadnia jej żadna z obowiązujący zasad dotyczących ortografii języka polskiego. Zapis ten jest bowiem uwarunkowany historycznie, a to oznacza, że ma związek z rozwojem naszego języka ojczystego.

Bezokolicznik żądać oznacza domagać się czegoś w sposób zdecydowany, używając przy tym ostrych i stanowczych sformułowań. Wywodzi się od prasłowiańskiego *žędati 'pragnąć czegoś, łaknąć, prosić'. Jak nietrudno zauważyć ani zapis, ani znaczenie tego wyrazu nie uległy zmianie.

Sklep Nadwyraz.com

Żądać czy rządać? Przykłady zdań

  • Przy sprzedaży alkoholu, sprzedawca ma prawo żądać od klienta okazania dowodu osobistego.
  • Mieszkańcy miasta zaczęli żądać wyjaśnień od burmistrza w sprawie przestępstw, które popełnił.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.