fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pomóc czy pomuc? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pomoc jest działaniem podjętym dla dobra innej osoby. Gdy znajdujemy się w jakichś trudnych sytuacjach oczekujemy skutecznej pomocy z każdej możliwej strony i w każdy możliwy sposób. Takiej pomocy, która rozwiąże nasze problemy. W jaki sposób poprawnie zapisać to słowo określające ratunek i udzielenie wsparcia? Z pomocą przychodzi niniejszy artykuł. W nim znajdziecie potrzebne wyjaśnienia.

Pomóc czy pomuc? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: pomóc.

Pomóc czy pomuc? Poprawna forma

Czasownik pomóc zawsze zapisujemy jest przez „ó”. Wynika to z zasady języka polskiego, która mówi, że  w sytuacji, w której występuje wymiana „ó” na „a”, „e”, lub „o” w wyrazach pokrewnych, dane słowo zawsze zapisujemy przy użyciu „ó” wymiennego. Ponieważ w omawianym przypadku wyrazu pomóc następuje odmiana: pomóc, bo: pomoc, czasownik pomóc zapiszemy przez „ó”. Forma z użyciem „u” jest więc błędna.

Warto również nadmienić, że wszystkie słowa, w których występuje wymiana „ó” do „a”, „e”, lub „o” wyrazach pokrewnych, zawsze pisane są z użyciem „ó” wymiennego.

Pomóc czy pomuc? Przykłady zdań

  • Obiecuję pomóc Ci pomyślnie załatwić tę sprawę i znaleźć wyjście z tej sytuacji.
  • Bardzo chciałabym Ci pomóc. Co mogę zrobić?
  • Czy mogłabyś pomóc mi w zadaniach z matematyki?
  • Dzięki tej zbiórce pieniędzy możemy pomóc poszkodowanym osobom.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.