fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Poza czy po za? Jak napisać to poprawnie?

Artykuł ten poświęciliśmy zagadnieniu, które bardzo często pojawia się wśród błędów popełnianych przez Polaków. Jak poprawnie napisać, że ktoś w tej chwili nie znajduje się w domu? Napisać to razem, a może oddzielnie? Poza czy po za? Dzięki naszemu tekstowi już nigdy nie będziecie mieć wątpliwości, który zapis jest poprawny.

Poza czy po za? Jak napisać to poprawnie? - Polszczyzna.pl

Poza czy po za?

Co prawda jest to jedno z tych słów, które mają wiele znaczeń. Jednak bez względu na to zapisujemy je łącznie, czyli poza. Nie jest tu ważne, czy słowo poza traktujemy jako rzeczownik czy przyimek. W każdym przypadku obowiązuje nas ten sam zapis. Warto również wspomnieć, że przyimek ten jest częścią popularnego wyrażenia przyimkowego – poza tym. W tym przypadku jedyną spacją, którą powinniśmy postawić, jest ta, która oddziela przyimek od zaimka wskazującego – tym.

Poza czy po za? Wieloznaczeniowość

Polski język, trudny język – tak mawiają wszyscy, którzy starają się go przyswoić. W tym przypadku problematyczne może okazać się również rozumienie omawianego słowa. Skoro poza świadczy o konkretnym ułożeniu ciała i jest rzeczownikiem, to przyimek mógłby być napisany w zupełnie inny sposób. Tym tropem myślenia idzie również wielu Polaków. Niestety jest on błędny! Jeszcze raz powtarzamy, słowo poza, zarówno w formie rzeczownika, jak i przyimka oraz jako element wyrażenia przyimkowego, piszemy łącznie! To chyba dobra wiadomość, prawda?

Przykładowe zdania z użyciem poza i poza tym

  • poza

Mój pies woli spać poza swoją budą.
Kamil często imprezuje i śpi poza domem.
Mam wrażenie, że ostatnie wydarzenia działy się poza mną.

  • poza tym

Mam rację, poza tym mogą potwierdzić to inni.
Poza tym argumentem nie masz innych.
Jest bardzo pracowity, a poza tym to też bardzo dobry człowiek.

Sklep Nadwyraz.com

A czy Wam zdarza się dłużej pomyśleć nad poprawną pisownią? Czekamy z niecierpliwością na Wasze komentarze!

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.