Porządek czy pożądek? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Porządek czy pożądek? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.
Porządek czy pożądek? Poprawna forma
Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Porządek czy pożądek? Który zapis jest prawidłowy?
Wyraz porządek poprawnie zapisujemy wyłącznie przez rz.
Pisownia słowa porządek związana jest z jego etymologią. Wywodzi się z języka prasłowiańskiego od *porędъkъ oznaczającego 'kolejność, szyk, ład, porządek'. Ten wyraz z kolei pochodzi od *poręditi czyli 'ustawić w szeregu, uporządkować, wprowadzić ład'.
W języku polskim porządek ma bardzo wiele znaczeń.
Porządkiem nazywamy regularny układ, plan czegoś; też: należyty ład, stan czegoś.
O porządku mówimy również, gdy mamy na myśli następowanie czegoś po sobie według ustalonej kolejności, hierarchii lub zasady, np. porządek alfabetyczny.
Porządek to także stan, w którym przestrzegane jest prawo i w danym miejscu jest zachowany spokój.
Porządkiem nazywa się też określony system, w jaki zorganizowana jest jakaś społeczność.
Mianem porządku określa się ustalony w epoce antycznej system konstrukcyjny i kompozycyjny budowli, którego główne elementy powiązane są określonymi proporcjami, (np. joński, dorycki, koryncki).
Porządek to również dwa pierwsze konie, które w gonitwie są typowane na zwycięzców wyścigu, czyli zdobywców miejsc pierwszego i drugiego.
Porządek czy pożądek? Przykłady zdań
- W pokoju mojej siostry zawsze panuje porządek.
- Po zrobieniu porządku w łazience i kuchni, mogłem wreszcie odpocząć.