fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rzemyk czy żemyk? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Rzemyk czy żemyk? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Rzemyk czy żemyk? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma rzemyk.

Rzemyk czy żemyk? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Rzemyk czy żemyk? Który zapis jest prawidłowy?

Formą, która nie zawiera błędu ortograficznego, a zatem jest formą poprawną, jest zapis z użyciem rz, a więc rzemyk. Rzemyk to zdrobnienie od słowa rzemień.

Pisownia przez rz nie jest regulowana żadną zasadą ortograficzną. Jedynym, co tłumaczy taki zapis jest etymologia rzemienia/rzemyka.

Tutaj istnieją dwie teorie. Pierwsza mówi o tym, że wyraz rzemień pochodzi z prasłowiańskiego od  *remy *remene 'pas z wyprawionej skóry'. Z kolei druga mówi, że pochodzenia rzemienia należy szukać w języku niemieckim. Według tej teorii słowo to pochodzi od Riemen, które również oznacza pas z wyprawionej skóry, czyli rzemień.

Niezależnie od tego poprawną formę trzeba zapamiętać.

A co nazywamy rzemykiem? Jest to niezbyt gruby pasek z wyprawionej zwierzęcej skóry stosowany do związywania niedużych rzeczy albo używany jako element ozdób i przedmiotów codziennego użytku.

Rzemyk czy żemyk? Przykłady zdań

  • Kupiła sobie zestaw koralików oraz kilka rzemyków, żeby zrobić z nich bransoletki i naszyjniki.
  • Na dworze było bardzo gorąco, więc przed wyjściem włożyła sandały zapinając je na rzemyki.

🤓 Sprawdź ofertę naszych e-booków:

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.