fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Przede mną czy przedemną? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają duże trudności użytkownikom języka polskiego. jak poprawnie zapisać wyrażenie, które określa, że coś znajduje się przed kimś? Przede mną czy przedemną? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Przede mną czy przedemną? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma pisana rozdzielnie: przede mną.

Przede mną czy przedemną? Poprawna forma

Wyrażenie przede mną zawsze zapisujemy rozdzielnie. Przede mną jest zwrotem zaliczanym do tak zwanych wyrażeń przyimkowych, czyli połączeń przyimka z inną częścią mowy (rzeczownikiem, liczebnikiem, zaimkiem, przymiotnikiem lub przysłówkiem), które w myśl obowiązującej w języku polskim zasady, zawsze zapisujemy rozdzielnie.

Wyrażenie przede mną jest złożone z dwóch różnych części mowy. Przede to zaimek, oznaczający znajdowanie się przed kimś lub przed czymś, na przodzie kogoś lub czegoś. Natomiast mną to nic innego jak rzeczownik ja w formie narzędnika.

Wyrażenie przede mną pozwala określić zarówno dosłowne znajdowanie się kogoś lub czegoś przed osobą wypowiadającą się, jak i używać go można, mówiąc o czekającej nas przyszłości.

Przede mną czy przedemną? Przykłady zdań

  • Jestem taka zmęczona, a przede mną jeszcze dwie lekcje, na których mam kartkówki.
  • Przede mną w korku stoi kilka samochodów.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.